Padání vlasů při chemoterapii

Otázka

Dobrý den, je mi 49 let a druhý rok bojuji s rakovinou tlustého střeva, prodělala jsem minulý rok dvě operace a následně 10 cyklů chemoterapie, po 5 měsících mi stouply onko-markery a paní doktorka se rozhodla pokračovat v chemoterapiích, čistě biologická léčba se pro mne nehodila, tak mám biologickou léčbu spojenou s chemoterapií.

Prožívám to samozřejmě velmi negativně, i když mám spoustu koníčků, sportuji jak jen to jde a udržuji si kondici jak fyzickou tak duševní, pro své okolí až obdivuhodně, ale nikdo se nedokáže vžít do mé situace a mého trápení, proto co se Vás chci zeptat na to, co nikdo moc nechápe, ale pro mne je to zrovna moc důležité. Vždy jsem o svůj zevnějšek dost pečovala a chtěla jsem si udržet mladý a zdravý vzhled, mojí největší chloubou byly vlasy. U tohoto druhu rakoviny při chemoterapii nevypadají, ale po určitém cyklu začaly řádně řídnout, jakž takž jsem bojovala pomocí různých přípravků, abych byla v rámci možností spokojená.

Po ukončení chemoterapie začaly vlasy masivně až komicky růst, měla jsem radost, ale bohužel ne dlouho, když začala další léčba, vlasy řídly a teď před 6. cyklem se mi ulámaly a vypadaly, že jich mám jen velmi málo.

Chtěla jsem se zeptat, zda není NĚCO!, co by mi vlasy alespoň částečně zachránilo do doby, než skončí chemoterapie, zatím nemám žádný výhled. Mohu pro to něco udělat?

Odpověď


Jste úžasná, jak se se vším perete a zvládáte. Chemoterapie ničí zárodečné váčky, z nichž vlasy vyrůstají, a ještě nikdo proti tomu nic nevymyslel. Ráda bych vám poradila, jak na to, ale zatím se tyto potíže řeší parukou (na kterou máte po předpisu lékařem nárok – pojišťovna vám alespoň něco uhradí). Vydržte, vlasy opět narostou! Ale jinak Vás úplně chápu, že to je frustrující problém! Mně by to vadilo taky! I celebrity, které prodělaly chemoterapii, chodily buď v paruce, nebo s hlavou zabalenou v šátku, než vlasy opět dorostly. Je mi to moc líto, tenhle zázrak neumím.