O Vánocích si mohou zamlsat i kočky, ale jen trochu

O Vánocích mohou majitelé koček dát svým mazlíčkům trochu cukroví nebo čokolády a dopřát jim i kousek kapra, řekl profesor Miroslav Svoboda z brněnské fakulty veterinárního lékařství. Z hlediska výživy kočce cukroví ani čokoláda nic nepřinesou, ale ani se jí nic nestane. Ublížit by jí mohlo, kdyby požila tři gramy čokolády na kilo své váhy, smrtící pro ni je teobromin v čokoládě.

„Kočka je téměř výlučný masožravec a může cukroví postrádat. Na druhé straně není to žádná plyšová hračka, pokud si zobne trochu cukroví, určitě ji to nezabije,“ řekl profesor.

Kočce podle něj neublíží ani ojedinělá kost v rybím mase, pokud se jí nezapíchne do krku, takže chovatel místo u stromku tráví svátky u veterináře, který kost musí kočce z krku vytáhnout. Kdyby kočka pozřela kostí víc, mohou se jí ucpat střeva, pak musí také zasáhnout zvěrolékař.

Kočky většinou ochrání „jehlový reflex“, ostrá kost se ve střevě obrátí tak, aby ho nepropíchla. Neznamená to ale, že by se kočky měly kostmi běžně krmit. Mladé kočky, které mají dobré trávení, se s kostí vypořádají snáz než seniorky, které mívají tendenci k zácpám.

Profesor potvrdil, že nejvíce zdravotních problémů je u zvířat mezi Štědrým dnem a Silvestrem, kdy se snaží chovatelé jídelníček něčím zvláštním obohatit. Ordinace veterinářů jsou plné zvířat s průjmy a zácpou. Kočkám mohou zdravotně uškodit syrové mořské ryby, syrová játra, většině vadí i čerstvé mléko, ale snesou dobře mléčné výrobky. Vegetariánství kočkám škodí, zaostávají v růstu a mohou oslepnout.

„Kočky jsou ve stravování velmi konzervativní tvorové, vždy říkám, neměňte nijak zásadně jejich běžný jídelníček. Pokud si zvíře něčeho zobne, kompenzujte to kratší hladovkou,“ doporučil profesor. Kočka by měla mít i o svátcích granule, na které je zvyklá, k tomu může mít občas něco malého, aby ukojila zvědavost, jak vlastně ty lidské mlsy chutnají.

Veterinář Leoš Železný doplnil, že zatímco dříve většina domácích koček dostávala zbytky z rodinného stolu nebo jim chovatelé speciálně vařili, nyní je zhruba polovina koček živena průmyslově vyráběným krmivem. Jeho výhodou je, že dodává vyváženě všechny živiny a je přizpůsobeno potřebám různého věku. Krmivo lze volit i podle zdravotního stavu domácího mazlíčka, je krmivo pro kočky obézní, alergické či s nemocnými ledvinami.

Podle Železného neexistuje nejlepší krmivo vhodné pro všechny kočky, každá potřebuje něco jiného a hlavně každá má jiné chutě. Pro majitele je vodítkem cena, příliš levné krmivo nebývá z kvalitních surovin a kvalitně zpracované. Lepší je krmivo od firmy s vlastním výzkumem, značka laboratoře je na obalu, nebo si údaje může chovatel najít na internetu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.