Objev vědců prý může v budoucnosti zlepšit plodnost žen

Britští vědci objevili na základě výzkumu u stovky žen protein, který působí jako jakýsi „vypínač plodnosti“ a který může ve větším množství způsobovat neplodnost či samovolné potraty. Uvádí to zpráva, kterou zveřejnil odborný list Nature Medicine. 

Podle agentury Reuters výzkumníci z londýnského ústavu Imperial College našli ve vzorcích z děloh žen, které trpí nevysvětlitelnou neplodností či opakovanými potraty, hodně proteinu zvaného SGK1, který je spojován s těmito ženskými problémy.

„Dovedu si představit, že v budoucnosti budeme moci působit na tkáň dělohy pomocí léků, které zablokují SGK1 předtím, než žena podstoupí umělé oplodnění,“ řekl vedoucí výzkumu Jan Brosens. Dodal, že naopak cílené zvýšení úrovně SGK1 se může stát novou formou antikoncepce.

Neplodnost je celosvětový problém. Vědci podle Reuters odhadují, že se týká devíti až 15 procent lidí.

I v Česku přibývá neplodných párů. Důvodů je víc. Patří mezi ně třeba to, že ženy odsouvají mateřství do vyššího věku. Roste prý ale také podíl „mužského faktoru“.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.