Odborníci: Třetina lidí v ČR někdy trpí psychickými potížemi 

Psychickými potížemi a nemocemi, které jsou pro mnoho lidí strašákem, trpí ve skutečnosti téměř třetina populace. Vyplývá to ze studií, jejichž výsledky dnes novinářům v Brně představili lidé z vedení České psychiatrické společnosti (ČPS). Podle nich se odhaduje, že nějakou duševní poruchu mají tři miliony obyvatel ČR. Do psychiatrické ambulance dochází asi půl milionu z nich. Včasná léčba je přitom pro správnou a úspěšnou léčbu podstatná, řekl předseda ČPS Jiří Raboch. 

„Čím déle choroba trvá, tím víc změn se odehraje v mozku. Ano, i pozdější léčbou se pomůže, ale už ne tak, jako kdyby to bylo hned,“ uvedl Raboch. Dalším problémem léčby bývá v Česku její úhrada. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna podle Rabocha dává na léčbu psychických a psychiatrických nemocí méně než 3,5 procenta svého rozpočtu. U členských států Evropské unie je obvyklých pět až deset procent.

Raboch úhrady demonstroval na příkladu osmdesátileté ženy, která je s cukrovkou a vysokým krevním tlakem na interním oddělení v nemocnici. Za péči tam pojišťovna hradí 3000 korun na den. „Její stav se pak zhorší, dostane delirium, tedy je zmatená, a následuje přesun na psychiatrii. Tam na ni máme 1000 korun na den,“ řekl.

Jak poznat, kdy by člověk měl jít s depresí k lékaři, lze podle členky ČPS Evy Češkové jednoduše. Když nepříznivý stav trvá dlouho a navíc neodpovídá situaci, kterou člověk prožívá, měl by vyhledat lékaře. Základní léky mohou předepsat i praktičtí lékaři. Naopak při chmurách, které člověk může zvládnout sám, nejlépe pomáhá fyzická aktivita, například jít si zaběhat. „Je to prokázáno,“ řekla Češková. Oblíbeným povzbudivým prostředkem bývá i čokoláda. „Na deprese všedního dne každý máme svůj lék,“ uvedla Češková.

Podle Rabocha určuje psychické zdraví i pohodu i to, co jíme, jak máme uspořádaný pracovní den a kolik hodin denně spíme. „My to asi víme, jen to nikdo nedělá,“ řekl.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.