Obsedantně-kompulsivní porucha

Otázka

Dobrý den, můj manžel (30 let) trpí již 8 let obsedantně-kompulzivní poruchou. Vyzkoušel minimálně deset léků, které mu předepsal psychiatr, jenže zcela bezvýsledně. A byl několikkrát na skupinových terapiích, které také neměly efekt. Ústavní psychiatrické léčení zcela odmítá. Nemoc se zhoršuje. Trpí vtíravými myšlenkami, zda někomu neublížil, jestli dost hlasitě pozdravil, každé ráno se rituálně modlí, aby nás přes den nepostihla katastrofa,… Vidím na něm, jak je psychicky i fyzicky na dně. Chtěla bych poprosit o radu, jaké jsou ještě možnosti léčby.

Odpověď

Obsedantně kompulsivní porucha je velmi svízelné onemocnění. Je velmi nepříjemná pro samotného nemocného, sužuje jeho okolí a navíc se velmi obtížně a zdlouhavě léčí.
Farmakoterapie nepomůže všem (prospěšná je u 50 – 70 % nemocných), nelze očekávat, že prášky všechno vyřeší. Ty mohou snížit úzkost a depresi, které obsedantně kompulsivní poruchu provázejí. K zlepšení přispívá dlouhodobá práce – tedy psychoterapie, ať skupinová, individuální apod. Přístup je nutné přizpůsobit konkrétnímu pacientovi, na každého platí něco jiného. Léčba bývá téměř vždy dlouhodobá a vyžaduje velkou oboustrannou důvěru mezi lékařem a nemocným. Někdy dá dost práce, než si nemocný najde toho pravého psychiatra/psychologa. Několik skupinových terapií nebývá dostačující. Nutná je trpělivost a snaha všech zúčastněných.