Porucha spánku u neposedného dítěte

Otázka

Mám 2,5 letou dceru a její spánek je opravdu hrozný. Potřebuji poradit. Každou noc se probudí mezi jedenáctou a půlnocí a pláče. Ale vypadá to jako by plakala ze spánku. Utiší se zhruba po deseti minutách a pak ještě deset minut trvá než jako by znovu usne. V noci se pak probudí ještě jednou okolo třetí čtvrté a to jde s brekem do ložnice a do rána spí se mnou. Chodí spinkat okolo půl osmé, ráno se budí též okolo půl osmé. Přes den je velice živá, 5 vteřin neposedí. (Ten čas bohužel není vymyšlený, ale opravdu spočitaný.) Proto je mi velice divné že není unavená a nespinká. Vlastní pokoj má od jednoho roku a od dvou let je na velké posteli.

Odpověď

I malé děti, dokonce i kojenci, mohou mít poruchy spánku. Neposednost může (ale nemusí) být důsledkem nedostatku kvalitního spánku, případně se u vaší dcery může jednat o hyperaktivitu a s ní související poruchu spánku. Myslím, že dětský neurolog by neměl mít problém určit, co je prvnotní příčina a co důsledek.
Bylo by také užitečné navštívit spánkovou laboratoř pro děti (je například ve Všeobecné fakultní nemocnici, Neurologická klinika, Kareřinská ul., Praha 2), kde odborníci na dětský spánek posoudí, jak vaše dcera spí, kvalitu jednotlivých spánkových fází, zda spí, když pláče…
Teprve po rozboru příčin lze doporučit i léčebná opatření.