Očkovací schéma proti HPV

Otázka

Po tom co mi byl zjištěn HPV mi bylo od lékaře doporučeno se nechat stejně oočkovat. Nechala jsem si tedy aplikovat jednu vakcínu . Posléze mi gynekolog dělal krevní vyšetření a řekl mi, že virus mám v buňkách a že očkování je zcela zbytečné. Další vakcínu jsme si tedy aplikovat nedala. Teď se zase můj obvodní lékař divil, že jsme si vakcíny nenechala doočkovat a tvrdí, že ikdyž už virus v těle mám a nechám se oočkovat, tak i tak budu chráněna před rakovinou děložního čípku. Prosím tedy o vaši radu. Pokud by bylo lepší se nechat očkovat, vadí nějak to , že jsem jednu vakcínu měla už před půl rokem?

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Kvadrivalentní vakcína (Silgard) se podává ve schématu 0, 2,  6 měsíců, a všechny dávky musí být podány nejpozději do 12 měsíců, maximální „povolený“ interval mezi 1. a 2. dávkou je 9 měsíců (takže stíháte), mezi 2. a 3 dávkou doporučuji dodržet 4 měsíce (rozmezí je 3 až 11 měsíců). Očkování má cenu, budete chráněna proti dalším třem typům lidského papilomaviru, z nichž dva jsou nejčastějšími původci rakoviny děložního hrdla a ještě proti dalším, u nichž funguje tzv. zkřížená ochrana.
Pokud by váš gynekolog váhal, zda může pokračovat v očkování po půl roce, informace najde na http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/HPV.html.