Zdravotní stav Čechů se dál zlepší změnou chování a prevencí

Zdravotní stav Češek a Čechů se za dvacet let zásadně zlepšil a nevymyká se nyní podle hlavního hygienika Michaela Víta evropskému průměru. Od roku 1989 stoupla v ČR u mužů naděje na dožití o 6,4 roku na 74 let, u žen o 4,9 roku na 80,3 roku. Ke zlepšení přispěly hlavně pokroky v léčbě. Pro další zlepšení je potřeba, aby se změnilo i chování lidí a více dbali na prevenci.

„Bohužel i naše populace trpí konzumním způsobem života, prudce roste obezita od dětí po seniory,“ řekl Vít při příležitosti dnešního 85. výročí založení Státního zdravotního ústavu (SZÚ), jehož úkolem je osvěta o zdravém životním stylu, sledování výskytu infekcí a monitorování zdravotního stavu obyvatel ve vztahu k životnímu prostředí. Vít připomněl, že monitorovací systém má Česko od roku 1993 a je v Evropě ojedinělý.

SZÚ by podle Víta měl dávat doporučení v oblasti zdravé výživy, prevence infekčních nemocí či hygieny dětí a dorostu. „Částečně se to daří. Máme ale problém s omezováním rozpočtu. Zaměříme se na priority – výživu a prevenci obezity a na druhé straně na infekce,“ řekl.

Ředitelka SZÚ Jitka Sosnovcová ČTK potvrdila, že s penězi pro příští rok bude problém. Z původních 290 milionů v roce 2009 se rozpočet zkrátí až na 175 milionů v roce příštím. Z původních 750 zaměstnanců jich nyní zůstalo 450. Loni dostal SZÚ o 30 milionů méně, letos o dalších 50 milionů méně.

„Byl bych rád, kdyby SZÚ, a nemáme na to zatím peníze, udělal portál o výživě, kde by si občan zjistil, jak na tom je. Naskládal by si své oblíbené potraviny a podíval se, jestli to odpovídá výživové pyramidě, kterou doporučujeme. Chceme pomoci lidem, aby se v nabídce potravin uměli orientovat,“ dodal Vít.

SZÚ by podle něj měl připravovat pro politiky podklady k rozhodování. „Politici jsou přesvědčeni, že je klid, že nás je v hygienické službě mnoho, tím pádem nemáme co dělat,“ řekl. Klid je prý proto, že vše funguje a monitoring běží. „Obor by se měl hodnotit podle toho, že je klid, ne podle toho, že je nás potřeba, když je epidemie. Jsme preventivní, nestaráme se o dva miliony nemocných, ale o deset milionů obyvatel Česka,“ uzavřel.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.