Očkování v ČR zabrání až 500 úmrtím

Očkování ročně zabrání v České republice až 150.000 onemocněním a zachrání na 500 lidských životů. Podle údajů Evropského centra pro kontrolu nemocí očkování chrání v Evropě na 90 procent dětí. U jednotlivých typů onemocnění, kde je povinné, je v ČR očkováním chráněno 95 až 98 procent lidí. Avšak málo lidí je očkováno proti chřipce, přestože na ni umírá ročně v ČR kolem 2000 Čechů a až 200.000 Evropanů, řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Očkování dětí je nezbytné k prevenci onemocnění a k ochraně jejich životů, řekla ředitelka Kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) v ČR Alena Šteflová. Podle Víta má Česká republika kvalitní systém ochrany veřejného zdraví a je kladně hodnocena, přesto je očkovací kalendář třeba dále vylepšovat. Jako příklad uvedl novou vyhlášku, která letos zavedla šestou posilovací dávku proti černému kašli.
Prioritou zůstává zavedení plošného očkování proti pneumokokovým infekcím. V budoucnu je důležité zařadit do očkovacího kalendáře také očkování proti rakovině děložního čípku u dívek, proti klíšťové encefalitidě, meningokokovým nákazám a rotavirům, řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.
Světová zdravotnická organizace se snaží očkováním vymýtit například spalničky, jejich výskyt sice v posledním desetiletí poklesl o 90 procent, avšak infekce stále propuká i ve státech západní Evropy. Podle Zsuzsanny Jakabové z Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí nemají proti této nemoci imunitu tři miliony obyvatel EU.
Zvýšit povědomí veřejnosti, jak důležité očkování je, má Evropský vakcinační týden začínající v pondělí 20. dubna. „Není třeba bát se očkování, je třeba se bát neočkovaných,“ poznamenal Vít.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.