Nejstarší medikamenty světa obsahovaly alkohol

Zbytky nejstaršího léku vyrobeného lidmi našli vědci ve více než 5000 let starých nádobách z Egypta. Informuje o tom zpravodajský server BBC, podle něhož lektvar obsahoval kromě směsi bylin také alkohol.

Nádoby pocházejí z hrobky jednoho z prvních egyptských faraonů Škorpiona I. a z dalších hrobů v jižním Egyptě, z nichž nejstarší jsou datovány rokem 3150 př.n.l.
Chemická analýza odhalila v láhvích zaschlé stopy vína a řady bylin, které mají známé léčivé vlastnosti a o jejichž přimíchávání do piva, vína či jiných tekutin pro lékařské účely hovoří egyptské písemné zdroje.
Podle agentury AP se v nádobách našly mimo jiné pozůstatky pelyňku, saturejky a možná také meduňky, máty, šalvěje, tymiánu, koriandru, kasie a ožanky.
Přítomna byla rovněž pryskyřice, jejíž přidávání do vína s cílem předcházet nemocem bylo ve starověku rozšířené kupříkladu v Číně a přetrvalo až do středověku.
„Ukazuje se, že lidé metodou pokus-omyl objevovali již před více než 5000 lety léky a že alkoholické nápoje sehrály v tomto procesu klíčovou roli,“ uvedl šéf výzkumu Patrick McGovern, profesor antropologie z Pensylvánské univerzity.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.