Oční stíny, které používaly dávné Egypťanky jako královna Kleopatra, mohly mít nejen zkrášlující, ale také léčivý význam. Píše o tom zpravodajský server BBC s odvoláním na francouzské vědce.
Podle studie zveřejněné v časopise Analytical Chemistry takovýto oční make-up pomáhal chránit před nemocemi očí díky olovnatým solím, které obsahoval.
Namíchat make-up, který dávné Egypťanky používaly ke zvýraznění očí, někdy trvalo až měsíc. Vzhledem k tomu, že obsahoval olovo, mohl teoreticky znamenat zdravotní riziko.
Analýza expertů z muzea Louvre a výzkumného ústavu CNRS ale zjistila, že ve velmi malém množství může mít olovo pozitivní efekt. Olovnaté soli totiž produkují oxid dusnatý, jenž podporuje imunitní systém v boji proti bakteriím, které mohou působit oční infekce.
„I dávní Řekové a Římané uváděli, že make-up má léčivé vlastnosti, ale chtěli jsme určit jaké přesně,“ řekl vedoucí výzkumu Philippe Walter.
Účinek solí chloridu olovnatého (laurionitu) – užívaného Egypťany – na lidskou buňku zkoumali vědci pomocí maličké elektrody o síle odpovídající desetině tloušťky lidského vlasu.
„Lze říci, že tyto sloučeniny olova, stimulující činnost imunitního systému, byly úmyslně vyráběny a používány dávnými Egypťany k předcházení očním chorobám a jejich léčení,“ uzavřeli vědci.
Vložit komentář