Oční stíny Kleopatry mohly mít i léčivé účinky

Oční stíny, které používaly dávné Egypťanky jako královna Kleopatra, mohly mít nejen zkrášlující, ale také léčivý význam. Píše o tom zpravodajský server BBC s odvoláním na francouzské vědce.
Podle studie zveřejněné v časopise Analytical Chemistry takovýto oční make-up pomáhal chránit před nemocemi očí díky olovnatým solím, které obsahoval.

Namíchat make-up, který dávné Egypťanky používaly ke zvýraznění očí, někdy trvalo až měsíc. Vzhledem k tomu, že obsahoval olovo, mohl teoreticky znamenat zdravotní riziko.

Analýza expertů z muzea Louvre a výzkumného ústavu CNRS ale zjistila, že ve velmi malém množství může mít olovo pozitivní efekt. Olovnaté soli totiž produkují oxid dusnatý, jenž podporuje imunitní systém v boji proti bakteriím, které mohou působit oční infekce.

„I dávní Řekové a Římané uváděli, že make-up má léčivé vlastnosti, ale chtěli jsme určit jaké přesně,“ řekl vedoucí výzkumu Philippe Walter.

Účinek solí chloridu olovnatého (laurionitu) – užívaného Egypťany – na lidskou buňku zkoumali vědci pomocí maličké elektrody o síle odpovídající desetině tloušťky lidského vlasu.

„Lze říci, že tyto sloučeniny olova, stimulující činnost imunitního systému, byly úmyslně vyráběny a používány dávnými Egypťany k předcházení očním chorobám a jejich léčení,“ uzavřeli vědci.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.