Italští vědci testují kostní náhrady z ratanu

Italští vědci vytvořili z ratanového dřeva materiál, který má téměř identické vlastnosti jako kost, a začali již tyto kostní náhrady testovat na několika ovcích. Pokud se u nich tento materiál osvědčí, existuje podle italských expertů reálná naděje, že lidé získají přírodní, účinnou a levnou náhradu kostí. Uvedl to server BBC.

„(Tento způsob) se ukazuje jako velmi slibný. Nový materiál je velmi silný, takže odolá i zátěži váhy lidského těla. Je také velice trvanlivý, takže na rozdíl od existujících kostních náhrad, ho nebude nutné měnit. Nakonec se spojí i se skutečnou kostí, takže za nějaký čas mezi nimi není vidět ani žádný předěl,“ uvedla vedoucí týmu Anna Tampieriová z laboratoře ve Faenze nedaleko města Bologna.

Tampieriová sdělila, že během projektu testovali několik různých druhů dřeva, ale ratan se ukázal jako nejvhodnější především kvůli své prostupnosti, která umožňuje pronikání živin a dalších látek. Badatelka dodala, že jejich materiál je nejvěrnějším napodobením lidských kostí za celou historii výzkumu kostních náhrad.

Chirurg Maurillo Marcacci z nemocnice ve městě Bologne uvedl, že všechny doposud používané materiály jako kov, keramika či kosti ze zemřelých jedinců mají svoje nevýhody. Materiál ze dřeva však podle něj může být velkým krokem kupředu.

Příprava „dřevěných kostí“ začíná seříznutím ratanového dřeva na malé špalíky, které jsou následně vystaveny vysokým teplotám a sérii různých chemických procesů s přídavkem uhlíku a vápníku. Dřevo se poté dále zahřívá v dalším přístroji, kde dochází k vytvoření fosfátového roztoku. Za přibližně deset dnů se pak ratanové dřevo podle vědců přemění v materiál velmi podobný kosti.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.