Odborníci radí uzpůsobit si prostředí kanceláře a trochu cvičit

Zvládnout v dobré kondici celodenní pobyt v kanceláři je podle odborníků možné, pokud si člověk uzpůsobí pracovní prostředí a tělo ztuhlé od sezení u počítače občas rozhýbe. Z mnohahodinového sezení u monitoru totiž bolí záda, hlava i oči, soustředění polevuje. Na tyto obtíže zabírá jednoduché cvičení.

Zásadní je správná výška pracovního stolu. Deska by měla být zhruba 75 centimetrů vysoko, může být i vyšší, je pak třeba upravit výšku židle. Pracovník by měl mít horní část monitoru ve výšce očí, vzdálenost očí od displeje by měla být 60 centimetrů.

Světla by měl být dostatek, nejlepší je denní světlo, nejlépe prý „dobíjí baterky“. Světlo v kanceláři by mělo být rovnoměrné a přiměřeně silné, nemělo by oslňovat.

Problémy s židlí a bolavými zády řeší gymnastický míč. Musí se na něm sedět vzpřímeně, páteř se méně namáhá. Drobné pohupování na míči zároveň jemně posiluje břišní i zádové svaly a pomáhá správnému držení těla.

Pracovnímu soustředění pomáhá, když je tělo dostatečně zavodněno. Již lehká dehydratace může způsobit nesoustředěnost, nepozornost a bolesti hlavy. Je proto dobré mít v práci na stole neustále nějaké pití. Vedle vody to může být i jakýkoli jiný nealkoholický nápoj, který člověku chutná.

Odborníci doporučují udělat si čas na „picí pauzu“. Když si jde člověk uvařit čaj nebo kávu, nebo si zajde pro nápoj do automatu, protáhne si tělo, utřídí myšlenky a nabere novou energii do práce.

Jíst by se mělo několikrát za den. Kdo dopoledne hladoví a pak si dá v poledne vydatný a tučný oběd, není už schopen práce. Krev se kvůli trávení přesouvá z mozku do žaludku a na soustředění už nezbývá kapacita. Proto by pracovník měl jíst průběžně, nakrájené jablko, rajče nebo okurku, ujídat müsli tyčinku či oříšky. Stačí mu pak lehký oběd, po kterém mu bude mozek pracovat na plné obrátky.

Během dne by si člověk měl v kanceláři zacvičit, stačí dvakrát za den pár jednoduchých protahovacích cviků. Uleví ramenům, bederní i krční páteři a rozproudí krev. Například cestou do kuchyňky nebo na toaletu je dobré se zastavit ve dveřích, vzpažit a zapřít dlaně o rám dveří nad hlavou. Pak je třeba uvolnit ramena a udělat půl kroku vpřed. V této poloze zhluboka dýchat, až se dostaví uvolnění.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.