Na zdravotní problémy i problematické chování se prý u zvířat osvědčila aromaterapie. Stejně jako lidem jim podle propagátorky aromaterapie u zvířat Michaely Švorcové pomáhají účinné složky z éterických olejů ke zklidnění či povzbuzení a přispívají k odbourání stresu. Zvíře se podle ní cítí přirozeněji a může projevit svoji pravou povahu. Podobně jako lidé mají prý i zvířata své oblíbené vůně.
„Zkušenosti jsme nasbírali se zvířaty čtyřnohými i dvounohými, chlupatými, nahatými i opeřenými. Neznámou oblastí zůstala pouze terária a akvária. Ale kdo ví, třeba i nějaký had či chameleon bude jednou využívat účinných složek z éterických olejů,“ řekla Švorcová.
Aromaterapie se podle ní dá použít u zvířat jako prevence i k ošetřování základních zdravotních potíží. Účinná látka se dostane do těla přes pokožku až do krevního oběhu nebo čichem. Může se jí také vystříkat pelíšek. „Psychiku pejska zklidní levandulový nebo meduňkový éterický olej nebo růžové dřevo. Zkoušeli jsme to, reagují fantasticky a vyberou si svou vlastní vůni,“ řekla odbornice.
Zvířata rozhodně odmítají pepřový olej, toho se ale také dá využít. Nastříkají se jím místa, kam zvíře nesmí. Pokud třeba kočka škrábe nábytek nebo gauč, pepřová vůně ji od toho určitě odradí.
Oleje se užívají stejně jako u lidí k léčení rýmy a nachlazení. Psi a kočky vnímají vůně intenzivněji, koncentrace přípravku musí být slabší než u lidí. Přípravky s přírodními oleji pomáhají podle Švorcové i alergikům – dítě alergické na psa nebo kočku může být alergické na chemikálie v obojku či ve spreji proti klíšťatům a blechám. Když je zvíře ošetřeno přípravky s přírodními oleji, alergie u dítěte podle ní mnohdy zmizí.
Vložit komentář