Onemocnění dávivým kašlem u dětí v Česku v posledních letech přibývá, přestože vakcína je součástí dětského očkovacího kalendáře. Loni bylo 662 případů, předloni 955, to je nejvíc od roku 1966. Vysoký počet nemocných dětí byl i v roce 2008, 767, sdělila epidemioložka Jana Prattingerová. Zdrojem nákazy malých dětí jsou rodiče a starší sourozenci. Po 35 letech byla zaznamenána tři úmrtí dětí do jednoho roku života na dávivý kašel.
„Mezi dětmi do dvou let věku bylo za posledních deset let 237 onemocnění, to je 7,7 na 100.000. Nejvíc pacientů přibylo ve skupině od deseti do 14 let věku. Úmrtí na dávivý kašel byla v letech 2005, 2007 a 2009. Šlo o děti do jednoho roku věku, které nebyly kompletně očkovány,“ upřesnila.
Dávivý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění, přenáší se osobním kontaktem, vzdušnou cestou kapénkami při kašli a kýchání. Původcem je bakterie Bordetella pertussis. Inkubační doba je sedm až deset dní.
Podle Prattingerové je nutné chránit na prvním místě neočkované nebo neúplně očkované novorozence a kojence, proto se v rámci takzvané rodinné strategie doporučuje očkování nastávajících a nových maminek, rodinných příslušníků novorozenců, včetně prarodičů a starších sourozenců, pokud jim nebyla podána posilovací dávka v několika předchozích letech.
V ČR je povinné pro děti očkování proti černému (dávivému) kašli, záškrtu, tetanu, žloutence B, dětské obrně, infekcím způsobeným bakterií Haemophilus influenzae B, spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Rodiče mohou podle uvážení dát dítě očkovat také proti pneumokokům, rotavirovým nákazám, virové hepatitidě A, planým neštovicím či meningokokovým nákazám.
Vložit komentář