I na dovolené radí lékař dodržet zásady zdravého životního stylu

I na dovolené by lidé měli dodržovat zásady zdravého životního stylu, tedy jíst zdravě a dostatečně se hýbat, radí lékař Martin Matoulek, který pomáhá svým pacientům ve Všeobecné fakultní nemocnici hubnout bez poškození zdraví. Varuje před nástrahami dovolené All inclusive, kdy má turista zajištěn neustálý přísun jídla a pití.

Součástí pobytu by podle něj měla být vedle pohybové aktivity také alespoň částečně dietní strava. Pokud má turista trvalý přístup k jídlu a pití, vede ho to k tomu, aby se přejídal, když už to „má v ceně“.

Hotely podávají ke snídani jídla, která bývají na běžném jídelníčku k obědu či večeři. A turisté podle Matoulka většinou neodolají – zpočátku možná jedí zdravě, ale pak si dají k snídani třeba grilované kuře či rybu, tedy jídlo, které by jinak jedli až k obědu.

Druhým extrémem je dovolená bez zajištěného stravování. I takové řešení skrývá dietní nástrahy. Turista chce ušetřit, a tak si část potravin na dovolenou přiveze. Bývají to instantní polévky či nudle a různé konzervy – nic z toho není pro dietní režim vhodné. 

Další nástrahou bývají nápoje, ve kterých se skrývá množství energie. Třeba půl litru ovocného džusu vydá za malý oběd, upozorňuje Matoulek. Večerní posezení s lahvičkou vína může znamenat i 1800 kJ navíc. Pokud si k tomu člověk dá i něco k zakousnutí, energie vstřebá ještě víc.
Matoulek doporučuje na dovolené sportovat. Kila přibývají tomu, kdo celý den jen jí a povaluje se na pláži, opaluje a večer si znovu dopřeje dostatek dobrého jídla. 

V denním horku se špatně sportuje, ale dá se ráno vyjít na svižnou procházku po písečné pláži. Chůze pískem je docela fyzicky náročná. Pokud pak člověk přes den plave a večer si procházku zopakuje, určitě na dovolené neztloustne. A kdo si chce na dovolené upevnit formu, může využít hotelových fitness center s klimatizací, kde se dá cvičit i během dne.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.