Opakované střevní potíže

Otázka

Dobrý den, je mi 27 let, cca před měsícem jsem prodělala klasickou střevní chřipku – zvracení, průjem. Do týdne byla pryč. Po dvou dnech se vrátily průjmy, plynatost, občasné bolesti v podbřišku nebo křeče před stolicí. Po výtěrech mám prý absolutně normální floru, tedy bez bakterií. Koupila jsem si tedy Imodium a po dvou kapslích jsem tři dny nebyla na stolici.

Odpověď

Pak to opět začalo, sice už méně, bolesti v noci v podbřišku, píchání a ranní stolice, už nikoliv vodnatá, nicméně každý den především dopoledne cca 3x – 5x, k tomu mě bolí v bederní oblasti a občas mám před stolicí křeče. Strava spíš netučná, ale jinak normální. Dříve jsem pravidelně chodila jednou denně ráno. Můžete mi, prosím, říci jaké mě případně čeká vyšetření? Je pravda, že se bojím kolonoskopie, ale třeba to není ještě potřeba.

MUDr. Marta Šimůnková:
Vzhledem k věku nebude pravděpodobně kolonoskopie vyšetřením první volby. Nejspíše půjde o syndrom dráždivého tračníku, což je stav, kdy střeva reagují přehnaně na zcela normální podněty. Zda je tato domněnka správná však musí potvrdit gastroenterolog. Bude pravděpodobně nutné vyšetření stolice a krevní testy, podrobný rozbor potíží – pohovor s lékařem, možná budou chtít i chirurgické vyšetření, pošlou vás na ultrazvuk. To jsou obvyklá vyšetření, možná přibudou další podle názoru gastroenterologa.