Operace očních víček

Otázka

Dobrý den, mám dotaz a nevím, zda jsem tu správně. Mám převislá horní víčka, vím že se to řeší chirurgicky, ale bohužel moje finance mi to nedovolují. Bohužel mi kůže nezasahuje do zorného pole, ale roluje se mi , jakoby zezadu oka. Způsobuje mi to bolesti hlavy, slzí mi oči, bolí mě a mám je často unavené. Chci se zeptat, když to nelze přes pojišťovnu na plastice, zda to lze odstranit chirurgicky u očního lékaře, aby to šlo přes pojišťovnu. Jsem z Příbrami 53 let. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, operace očních víček na náklady zdravotní pojišťovny může být provedena jedině oftalmologem, ne plastickým chirurgem. Důvod je jednoduchý, pojišťovna schvaluje odstranění přebytečné kůže a tkáně víček, ne kosmetický zákrok na víčkách. Z Vašeho pohledu se jedná o stejný zákrok, ale zdravotní pojišťovna to rozlišuje.

Jaký je postup: Váš oftalmolog sepíše žádanku pro zdravotní pojišťovnu, která bude obsahovat popis nálezu a bude přiloženo perimetrické vyšetření. Toto se zašle na Vaši zdravotní pojišťovnu k posouzení. Z praxe…pokud nemáte omezené zorné pole, a to o minimálně 40 %, tak je žádost zamítnuta. Pokud je žádost schválena, tak je třeba vyhledat pracoviště, které má s Vaší ZP na tento výkon smlouvu (nebo Vám pojišťovna na vyžádání poskytne seznam).

Vámi popisované příznaky ale nemusí být jen důsledkem převislých horních víček, protože vámi uvedený stav způsobuje bolesti hlavy jen vzácně. Spíše příznaky svědčí pro nekorigovanou či špatně korigovanou dioptrickou vadu nebo syndrom suchého oka. Doporučuji se tedy v každém případě obrátit na svého oftalmologa.