Operace srdce bez velké jizvy

V Nemocnici Na Homolce umí chirurgové operovat srdce z malého řezu mezi žebry. Pacientovi tak po této peraci, tzv minithorakotomii nezůstává dlouhá jizva uprostřed hrudi jako po klasické operaci, ale jen asi šesticentimetrová stopa po řezu na pravé straně hrudníku. Touto metodou zde léčí poškozené chlopně a onemocnění srdečních síní včetně otvorů v jejich přepážce již tři roky.

„Do dneška jsme provedli 150 minithorakotomií, což je v Česku nejvíce říká primář zdejšího Kardiochirurgického oddělení a přednosta Kardiocentra MUDr. Štěpán Černý, CSc.

Lékaři si od šetrnější minitorakotomické operace slibují, že se pacienti odhodlají k operaci již v časnějších stádiích onemocnění, kdy lze často předejít nevratnému poškození srdce.

Pro většinu srdečních operací byl až donedávna nutný velký řez ve středu hrudi (střední sternotomie) představující nejen určité zdravotní riziko, ale i kosmetický defekt. Zhruba před 15 lety začali chirurgové v Belgii a poté i v Německu s tímto typem operací, jenž nedostatky klasického přístupu do značné míry eliminuje. Díky speciálním dlouhým nástrojům se totiž dokáže operatér k srdci pacienta dostat pouze z menšího řezu mezi žebry na pravé straně hrudníku.

Při minitorakotomické operaci je riziko pooperačních komplikací mnohem menší a doba rekonvalescence znatelně kratší. „Rána na povrchu těla je malá, jen zhruba šest centimetrů dlouhá, hojí se obvykle dobře a není příliš vidět, což ocení zejména ženy. Obyčejně již dva týdny po operaci je pacient schopen začít s běžnými aktivitami,“ vysvětluje primář Černý. Hospitalizace trvá v průměru pět dnů, což je ve srovnání se sternotomií o dva až pět dnů méně.

Kardioložka MUDr. Miroslava Benešová, která v Nemocnici Na Homolce doporučuje pacienty k této operaci a sleduje jejich zdravotní stav po propuštění z nemocnice, tvrdí, že minithorakotomie je velkým přínosem pro sportovce a pro lidi, kteří se chtějí brzy vrátit do práce. „Oceňují ji ale taky maminky s malými dětmi. Kromě jiného mohou již poměrně brzy po operaci zvedat své ratolesti do náruče, aniž by se musely o sebe bát, že si při námaze poškodí srůstající kost,“ říká.

Minitorakotomicky se provádějí především plastiky nedomykavých dvojcípých (mitrálních) a trojcípých (trikuspidálních) chlopní a uzávěry v mezisíňové přepážce. Postupuje se tak i při léčbě fibrilace síní takzvanou metodou MAZE, kdy se část buněk síně zmrazí a zabrání se tak opakování arytmií. Všechny tyto zákroky jsou vhodnější pro mladší nemocné, kteří nemají další choroby.

Minitorakotomie se nedá použít, když pacient kromě opravy dvojcípé či trojcípé chlopně potřebuje navíc bypass či zákrok na aortální chlopni. Metoda nepřipadá v úvahu ani tehdy, když má nemocný těžké plicní postižení, nebo když má operovanou pravou plíci nebo těžkou aterosklerózu stehenních tepen a břišní aorty.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.