Podvýživa komplikuje vyléčení, správná výživa je důležitá

Pacienta, který trpí podvýživou, může i po úspěšné operaci zabít banální viróza. Jeho tělu chybějí potřebné živiny, hůře se zotavuje a má častěji infekční komplikace. Nejvíce jsou podvýživou ohroženi senioři, lidé s nemocemi trávicího traktu, neurologičtí pacienti, kteří třeba po mrtvici špatně polykají, a lidé s rakovinou, řekl odborník na výživu docent Pavel Kohout.

„Podvýživa prodlužuje až o 50 procent hospitalizaci a až o 30 procent zvyšuje úmrtnost,“ varoval. Nemocnice podle něj na výživu pacientů většinou dbají, problém ale je v ambulantní a pak i domácí péči. Rodina si dlouho nemusí všimnout, že senior špatně jí a hubne. Začne hledat pomoc, až když už je stav pacienta vážný. Sledovat výživu rizikových pacientů by měli také praktičtí lékaři.

„Hlad neznamená, že by lidé vůbec nejedli, znamená to, že jedí méně, než by jíst měli, a především v rekonvalescenci po operacích a hlavně u seniorů je to velký problém, který se může podílet na komplikacích pro celý jejich život,“ připomněl Kohout.

Pro pacienta je zátěží každý pobyt v nemocnici, musí mobilizovat své rezervy. „Při každé operaci musí brát rezervy ze svých svalů a trvá čtvrt až půl roku, než se zase dostane do své předchozí formy, u seniorů se do ní nemusí dostat už nikdy,“ varoval lékař.

Podle dostupných dat trpí podvýživou při přijetí na plánovanou operaci deset procent pacientů, při přijetí na akutní operaci až polovina a mezi pacienty s rakovinou až 80 procent je podvyživených. Příčinou jsou obtíže nemoci i užívané léky.

Pacienti při propouštění z nemocnice i jejich rodiny proto mají podle Kohouta dostat rady o vhodné výživě. „Pokud člověk není schopen jíst plnohodnotně, měl by vědět, že se může poradit, kde radu dostane, že jsou i další možnosti v tekuté výživě, která může obsahovat jen některé chybějící složky, nebo plnohodnotný koktejl bílkovin, tuků, vitamínů, energie, které člověka dostanou do takové formy, aby operaci a hospitalizaci zvládnul,“ shrnul lékař.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.