Péči zajistí stejně dobře internista jako tým specialistů

Dobrý internista zajistí kvalitní lékařskou péči mnohdy stejně dobře jako tým specialistů, navíc to vyjde levněji. Shodli se na tom tento týden čeští lékaři, kteří vykonávají praxi právě v interní medicíně. V USA až nedávno kvůli krizi zjistili, že ze 60 až 70 procent nepotřebují na každou chorobu specialistu, péči mohou zajistit internisté, řekl Jan Nedvídek z oddělení všeobecné interny Krajské nemocnice Liberec.

„Zlevňuje to provoz, u nás to nemůže být jiné,“ uvedl. Také podle Jany Lacinové z pražské interní ambulance polikliniky na Zahradním Městě 80 procent pacientů není v tak kritické situaci, že by potřebovali specialistu.
Americké zdravotnictví v nedávné minulosti postupovalo cestou překotné specializace. Nemocný musel obejít několik specialistů, než se dospělo ke správné diagnóze, kterou mohl již na začátku stanovit internista. V USA nyní pracně obnovují vzdělání lékařů v rozsahu obecných internistů se sloganem „Internista – lékař pro všechny vaše obtíže“, řekl primář Luboš Kotík z 1. interní kliniky pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Interna je podle něj „desetibojem medicíny“. Zatímco specialisté musejí vědět vše o své úzké specializaci, internisté musejí vědět něco o všech chorobách. Často jsou konzultanty praktických lékařů. Dostávají se k nim i pacienti, kteří mají více souběžných onemocnění, jež jeden specialista léčit nezvládá.
Podle Lacinové mnoho mladých lékařů opouští internu a míří na jiné obory, které jsou „víc vidět“. „Zájem o interní obor klesá, všichni chtějí být specialisté,“ potvrdil Zdeněk Zadák z kliniky gerontologické a metabolické 1. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Hradce Králové. Některé jiné obory jsou podle něj tak úzké, že se lékaři stávají „odborníky jedné knihy“.
Interna má na starosti ty nejtěžší, nejstarší pacienty, s mnoha chorobami. Internista se vzdělává celý život. Musí být sečtělý, vzdělaný, navíc musí být i manuálně zručný, míní Zadák.
Interní lékařství je základem praktického lékařství. Všichni studenti medicíny musejí internou projít, řekl Karel Horký z II. interní kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice Praha. Podle Zadáka patří interna i k nejtěžším zkouškám. „Student se na ni učí týdny, přesto cítí, že vše nemůže znát. Pokud projde, už si chystá černé šaty na promoci,“ shrnul.
Úlohou interny je určit, co vlastně nemocnému je. U většiny nemocných je možno stanovit alespoň přibližnou diagnózu těmi nejjednoduššími a nejlevnějšími metodami, tedy pohledem, pohmatem a poslechem, shodli se lékaři. Zadák v žertu citoval kolegu, který pacientovi řekl: „Moc se omlouvám, nic jsem na vás nenašel. Snad příště.“

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.