Pijáci zeleného čaje prý méně trpí tělesnou slabostí

Lidé v pokročilejším věku, kteří pravidelně pijí zelený čaj, zůstanou agilnější a nezávislejší než jejich vrstevníci. S tímto zjištěním přišli japonští vědci, kteří do výzkumu zapojili tisíce lidí, napsala agentura Reuters. 

Zelený čaj obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci zažehnat poškození buněk, jež může vést k onemocnění. Vědci studovali účinky zeleného čaje na všechno od cholesterolu až po nebezpečí některých druhů rakoviny.

Výzkum se podle časopisu American Journal of Clinical Nutrition zaměřil na zjištění, zda s postupujícím věkem pijáky zeleného čaje ohrožuje v menší míře tělesná slabost či invalidita.

Tým z univerzity v Tohoku v čele s Jasutakem Tomatou sledoval téměř 14.000 dospělých osob ve věku od 65 let výše po dobu tří let. Zjistil, že ti, kdo pili hodně zeleného čaje, byli až mezi posledními, u koho se vyvinula „funkční nezpůsobilost“, tedy problémy při vykonávání každodenních základních činností, například oblékání či koupání.

Téměř 13 procent osob ve skupině, která pila méně než jeden šálek zeleného čaje denně, tělesně zesláblo, zatímco ve skupině, kde se pilo pět šálků denně, to bylo pouze sedm procent.

„Konzumace zeleného čaje je výrazně spojena s menším nebezpečím vyvinutí tělesné slabosti, a to i když se vezmou v úvahu možné matoucí faktory,“ upozornil tým.

Studie nicméně neprokázala, že by pouhé pití zeleného čaje udrželo lidi v procesu stárnutí čilé.

Milovníci zeleného čaje totiž všeobecně měli zdravější jídelníček, například jedli více ryb, zeleniny a ovoce, ale také byli vzdělanější, méně kouřili, trpěli méně srdečními infarkty a mrtvicemi a rovněž jim to více pálilo (byli mentálně bystřejší). Byli také společensky aktivnější a měli kolem sebe více přátel i příbuzných.

Ale bez ohledu na všechny tyto faktory je pití zeleného čaje spojeno s nižším rizikem tělesné slabosti s přibývajícím věkem, upozornili výzkumníci.

U lidí, kteří pili pět šálků tohoto čaje denně, byla pravděpodobnost vzniku tělesné slabosti o třetinu nižší než u lidí ze skupiny, která pila maximálně jeden šálek. U osob ve skupině pijící tři až čtyři šálky denně riziko klesalo o čtvrtinu.

Stále není jasné, jakým způsobem zelený čaj brání rozvoji tělesné nefunkčnosti. Ale Tomatův tým upozornil, že podle nedávné studie výtažky zeleného čaje zřejmě kupříkladu podporují sílu svalů na nohou u starších žen.

Zelený čaj a jeho extrakty jsou považovány za bezpečné, pokud jsou konzumovány v malém množství. Tento čaj ovšem obsahuje kofein a malé množství vitamínu K, což znamená, že může reagovat s drogami, jež brání srážlivosti krve.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.