Nový pomocník na cestě pro lehčí život

Rostoucí počty lidí s nadváhou a obezitou svědčí o tom, že snížení hmotnosti a udržení dosaženého váhového úbytku není tak jednoduché, jak by se snad mohlo zdát. Proto je vítána každá účinná a bezpečná metoda, která pacientům pomůže se zbavit přebytečných kilogramů, ať se počítají na desítky, či jich je jen několik navíc. Takovým pomocníkem, jehož účinky ověřily klinické studie, je přípravek Obesimed® Forte, který je v současnosti uváděn na evropský a současně i český trh.

Neexistuje zázračná pilulka ani metoda, která by přes noc v obézním těle rozpustila nadbytečný tuk. Snižování hmotnosti je běh na dlouhou trať, žádný sprint. Důležitou roli v tomto náročném procesu hraje vedle úpravy příjmu a výdeje energie hlavně motivace a vůle. Důvody k hubnutí mohou být různé: zdravotní potíže, ale i zlepšení kvality společenského a rodinného života, touha po nabytí zdravého sebevědomí a přání být spokojen/a se svým vzhledem. Rozhodnutí je první krok a stanovení postupu, jak toho dosáhnout, je krok druhý. Dodržet stanovený redukční režim se však skládá z mnoha každodenních rozhodnutí a postupných krůčků. Selhat lze na každém z nich.

Odborné poradenství

Rozumný člověk se nezříká nabízené pomoci. Se sestavením individuálního programu hubnutí pomůže odborník. Výborné výsledky přináší využití tzv. kognitivně-behaviorální terapie. Sestavení redukčního jídelníčku není jednoduché. Strava musí při sníženém množství energie obsahovat ve správném poměru všechny základní živiny (bílkoviny, sacharidy a tuky), minerální látky, stopové prvky i vitaminy, a to s ohledem na hmotnost, věk, zdravotní stav a pohybové aktivity hubnoucího. Pokud se člověk rozhodne a má motivaci, pak je schopen udělat nezbytnou změnu – ve skladbě jídla, stravovacích zvyklostech, přidá pohybovou aktivitu – a hubne. Dodržovat denní redukční režim při plném pracovním vytížení a především ve fázi udržování dosažené snížené hmotnosti, to bývá ten nejtvrdší oříšek.

„Sestavit si redukční jídelníček, aby obsahoval dostatek základních živin, vitamínů i minerálů, není složité, pokud dodržujeme několik pravidel. Především zvýšit příjem kvalitních bílkovin, omezit množství sacharidů a zařazovat více zeleniny. Princip zdravého talíře je čtvrtina bílkovin, čtvrtina sacharidů a polovina zeleniny. Jak postupovat a individuálně poskládat svůj jídelníček pomáhá program Sebekoučink na komunitním webu Stobklub. Ze své praxe vím, že dlouhodobé dodržování sníženého příjmu jídla je pro řadu lidí značný problém a proto může prostředek Obesimed® Forte pomoci. Je vhodný zvláště pokud hubnoucí mají problém dodržovat redukční jídelníček, trpí častým pocitem hladu a nemají po jídle pocit nasycení“ říká MUDr. Ing. Tereza Hodycová, lektorka STOB.

Pomoc pro každý den

V současnosti přichází pomocník, který může být po ruce ve chvílích, kdy ho je nejvíce zapotřebí – v každodenním životě. Přípravek Obesimed® Forte totiž pomáhá dodržet snížený příjem stravy bez hladovění a stresu. Jde o nový přípravek ve formě kapslí, které obsahují unikátní směs vysoce viskózních polysacharidů Omtec19 a OmtecX, které vzájemně násobí své účinky.

Kapsle se užívají alespoň půl hodiny před jídlem a zapíjejí dostatečným množstvím tekutiny (330 až 500 ml). V žaludku až stonásobně zvětší svůj objem a vytvoří vysoce viskózní gelovou matrici, která se smísí se s jídlem. Tím je dosaženo nejen pocitu sytosti při daleko menší porci než obvykle, ale také zpomalení procesu trávení a zamezení prudkých výkyvů hladiny cukru v krvi. Bylo dokonce dosaženo i úpravy množství cholesterolu v krvi.

Obesimed® Forte usnadňuje kontrolu nadměrné chuti k jídlu, pomáhá omezit množství jídla, rychleji a na delší čas zahání pocit hladu. Přípravek je vhodný pro osoby s nadváhou a obezitou, které mají problém dodržovat redukční jídelníček, trpí často pocitem hladu či po jídle se necítí zcela sytí, případně jsou závislí na sladkém (sacharidech). První zkušenosti v ČR s novým přípravkem získali pacienti obezitologické ambulance VFN pod vedením primáře MUDr. Petra Suchardy.

„Všichni, kdo pomáháme obézním pacientům, vítáme účinný lék, který pomůže hubnoucím dodržet redukční režim,“ tvrdí prim. MUDr. Petr Sucharda. „Léčivé přípravky, které působily přímo v mozku, byly z trhu staženy z důvodu nedostatečné bezpečnosti. V současnosti dostupné přípravky, působící lokálně v zažívacím ústrojí, vyvolají pouze mírný pocit sytosti, který pro většinu uživatelů není dostatečně účinný.

Intenzivní farmaceutický vývoj však přináší nové směsi polysacharidů, které s vodou vytváří vysoce viskózní gel a jejichž perspektiva v léčbě obezity se zdá být velice slibná. Kapsle zapité dodatečným množstvím vody užité půl hodinu před jídlem zaplní část žaludku a člověk se cítí sytý i po daleko menší porci jídla. Obesimed®Forte je první z takových prostředků dostupný i u nás a publikované výsledky jsou velmi zajímavé. Měl jsem možnost si ověřit jeho účinek u 5 svých obézních pacientů, kteří v poslední době byli schopni svoji hmotnost udržet, ale další poklesu hmotnosti se jim nedařil.

Jejich zkušenosti jsou většinou pozitivní, i když individuálně někteří zpočátku nepříjemně pociťovali nadýmání, které však po několika dnech ustoupilo. S výjimkou jedné pacientky zhubli za 4 týdny 2 kilogramy, což se jim předtím nedařilo. Za základní poznatek považuji zkušenost, že bude dobré začínat dávkou 3 x 1 kapsle a podle potřeby a tolerance zvyšovat,“ sděluje své zkušenosti prim. MUDr. Sucharda.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.