Pivo a jiný alkohol se mohou rovnat přínosům vína

Mnoho studií zjistilo spojitost mezi přiměřenou konzumací alkoholu a prodloužením života. Některé z nich pak našly důkazy, že víno má příznivější vliv než jiné alkoholické nápoje, napsal list The International Herald Tribune. 

Nyní ale analýza zveřejněná v lednovém vydání časopisu The Journal of Studies on Alcohol and Drugs naznačuje, že pivo a jiné druhy alkoholu mohou být při prodloužení života neméně účinné. Víno podle vědců vychází ze studií lépe jen proto, že je přirozenou volbou lidí všeobecně vedoucích zdravější život.

Vědci studovali 802 mužů a žen ve věku 55 až 65 let. Z nich 281 bylo v kategorii slabých konzumentů vína, kteří méně než třetinu vypitého alkoholu přijali v podobě tohoto nápoje, dalších 176 byli naopak převážnými konzumenty vína a zbylých 345 tvořili abstinenti. Ti, kdo alkohol pili, měli jeden nebo dva alkoholické nápoje denně a vědci je sledovali po dobu 20 let.

Pijáci vína žili déle než abstinenti; ti, kdo dávali přednost vínu, přežili abstinenty o víc než ti, kdo dávali přednost jiným alkoholickým nápojům. Ale v porovnání s pijáky vína do skupiny těch, kdo raději sáhli po sklence jiného alkoholu, nejčastěji patřili starší muži, kteří byli méně fyzicky aktivní, kuřáci a příslušníci nižších sociálně-ekonomických tříd. Po zapracování těchto faktorů rozdíl mezi umírněnými pijáky vína a jiných alkoholických nápojů zmizel.

Podle hlavního autora studie, psychologa Texaské univerzity Charlese Holahana, tak může být umírněná konzumace alkoholu pro starší lidi přínosná bez ohledu na to, o jaký nápoj jde.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.