Léčba křečových žil zatavením méně bolí

Zhruba 200 lidí podstoupilo v Nemocnici Na Homolce za tři roky speciální léčbu křečových žil, kdy se špatná žíla zataví teplem. Zdrojem je radiofrekvenční nebo laserová energie. Výhodou proti klasické operaci je malá bolestivost a rychlý návrat do běžného života. Náklady pojišťovny nehradí, pacient dá za jednu nohu 15.600 korun, řekla mluvčí nemocnice Jitka Kalousková.

Křečové žíly má ve věku nad 60 let každý druhý člověk, častěji ženy. Vliv má dědičnost, opakovaná těhotenství, dlouhé stání a sezení. Typickým příznakem je pocit těžkých nohou, napětí v nich a otoky. Kůže může ztmavnout, mohou se objevit záněty, ekzémy či bércové vředy.

Příčinou obtíží je to, že jednocestné chlopně v povrchových žilách nohou se přestanou řádně uzavírat a propouštějí krev zpět. Žíly se protáhnou, vytvářejí provazce, vyboulí se a ztloustnou.

„Cévní chirurg zhodnotí při ultrazvukovém vyšetření anatomické poměry žilního řečiště, funkce chlopní a změny toku krevního proudu v žilách. Stanoví, jaký typ léčby je pro pacienta nejvhodnější,“ řekl chirurg Karel Bartík, který novou metodu na Homolce zavedl. Upozornil, že není vhodná pro každého. Pokud má nemocný žíly příliš široké a vinuté, nedá se do nich laserová sonda zavést.

Léčba bez operace spočívá v podání léků, které sníží napětí v žilách, odstraní otoky a zlepší stav kůže na nohou. Od obtíží pomáhají tlakové punčochy, stlačí povrchní žíly a krev proudí správně.

Velké křečové žíly ale je podle Bartíka lépe odstranit operativně. Po klasické operaci zůstává pacient na neschopence čtyři až šest týdnů. Při laserové operaci se špatné žíly neodstraňují. Postupně se zavřou. Hmotu, v niž se žíla po zatavení promění, tělo časem rozloží. Jakmile se nemocná žíla zavře, ostatní zdravé cévy převezmou úlohu odvádět krev z nohou a obnoví se normální poměry odtoku krve. Pacient je po operaci v nemocnici den, nejvýš dva. Zhruba dva týdny musí nosit tlakové punčochy.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.