Plzeňští lékaři zkoumají unikátní metodu pro léčbu závislostí

Unikátní metodu, která může přispět k lepšímu stanovení individuální léčby závislostí, zkoumají lékaři plzeňské fakultní nemocnice. Je založena na počítačovém snímkování mozku a zaznamenávání jeho reakcí na určité podněty při léčbě závislosti. Podobnou studii zatím nikdo nezveřejnil. Lékaři věří tomu, že na základě zjištěných údajů by mohli lépe stavit délku potřebné léčby pro každého konkrétního pacienta, řekl Luboš Janů z Psychiatrické kliniky nemocnice.

Nemocnice získala grant téměř tři miliony korun z ministerstva zdravotnictví. Díky němu bude letos a v dalších dvou letech pořizovat CT snímky lidí léčících se s alkoholovou závislostí. FN Plzeň je jedinou univerzitní nemocnicí v zemi, která závislosti léčí. Má detoxikační jednotku pro šest lidí, kde se po objednání člověk během zhruba deseti dnů zbaví návykové látky a jejích následků. Pak odchází na další léčbu. Na oddělení léčby závislostí s deseti lůžky absolvují lidé sedmitýdenní léčebný program.
Lidé, kteří hovoří o své návykové látce, více aktivují čelní laloky mozku než lidé bez závislosti, uvedl Janů. Když závislý člověk hovoří o své návykové látce, na začátku léčby se jeho čelní mozkové laloky aktivují výrazně. V průběhu léčby aktivace na tento podnět klesá a stoupá reakce na další části života, jako je například jídlo, sport, sex a podobně. První snímek mozku pacienti zařazení do projektu proto absolvují hned po detoxikaci, druhý po sedmi týdnech léčby.
Podle rozdílu reakcí na návykovou látku chtějí lékaři lépe stanovit další individuální léčbu. U každého člověka je potřebná jiná doba. „Čím větší změna se uděje, tím větší šanci pravděpodobně ten člověk má, že po léčbě vydrží být bez návykové látky, a hlavně že bude spokojený, že je bez ní,“ vysvětlil lékař.
Do projektu se letos zapojí 16 lidí, kteří se v nemocnici léčí ze závislosti na alkoholu, další se budou hledat příští rok. Pro potřeby studie postačí vyhodnotit snímky mozkových reakcí u 28 lidí. Už příští rok budou mít lékaři první dílčí výsledky, studie bude hotová v roce 2011.
Ve FN Plzeň se loni detoxifikovalo 170 lidí v průměrném věku 33 let, 41 procent tvořily ženy. Nejčastější byla závislost na alkoholu (40 procent) a na více látkách (32 procent). Sedmitýdenní léčebný program podstoupilo loni 70 lidí. Kromě toho poskytuje nemocnice ještě ambulantní péči.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.