Podle vzhledu se dá zřejmě určit to, jak dlouho by mohl člověk žít. Lidé, kteří vypadají mladší, totiž zřejmě žijí déle než ti, jejichž vzhled odpovídá jejich skutečnému věku. Podle serveru BBC to vyplývá z výsledků bádání dánských vědců. Ti uvedli, že vzhled může předpovědět délku života. Zjistili to při zkoumání 387 párů dvojčat.
Vědci dali snímky tváří sourozeneckých párů k posouzení zdravotním sestrám, budoucím učitelům a vrstevníkům sledovaných. Hodnotitelé měli uhodnout věk pozorovaných. Fotky vznikly v době, kdy dvojčatům bylo přes 70, 80 či 90 let. Ten z dvojice, který vypadal mladší, často přežil svého bratra či sestru, uvedl British Medical Journal. Tým pod vedením profesora Kaareho Christensena z Univerzity jižního Dánska tak přišel na to, že čím větší byl mezi sourozenci na pohled rozdíl ve věku, s tím větší pravděpodobností ten, který vypadal starší, zemřel dřív.
„Viditelný věk, který často používají lékaři jako hlavní určení pacientova zdraví, je významný ukazatel stárnutí. Předpovídá délku života u těch, kterým je nad 70 let,“ uvedli vědci.
Badatelé mají pro svá zjištění i pravděpodobné vysvětlení. Záleží na délce takzvaných telomerů, tedy koncových úseků chromozomů. Ty mají vliv na schopnost buněk reprodukovat se. Pokud jsou kratší, ukazují na rychlejší stárnutí. Účastníci studie s delšími telomery naopak vypadali mladší.
Christensen řekl, že osoby, které měly těžký život, mohly zemřít dřív. Jejich osud se totiž odrazil v jejich tváři, takže vypadaly starší.
Vlastní výzkum s dvojčaty prováděl i britský expert Tim Spector. Došel k podobným závěrům jako dánští vědci. „Také jsme na to přišli v naší studii,“ uvedl. Za mladší vzhled a delší život pravděpodobně může kombinace genů a prostředí, v němž člověk život tráví.
Zjištění také ukázala, že je podle vzhledu možné poznat, jak na tom člověk zdravotně je. Podle expertů by proto lékaři měli své pacienty pečlivěji sledovat. „Jestli pacient vypadá starší, než je jeho věk, tak by se o něj měli pravděpodobně víc zajímat,“ míní odborníci.
Vložit komentář