Pohotovostní antikoncepce, aneb kdo má právo rozhodnout

Emergentní, nouzová neboli pohotovostní antikoncepce (u nás volně bez předpisu k dostání od konce loňského roku přípravky Escapelle a Postinor) je předmětem diskuzí po celém světě mnoho let. Výsledkem odborných debat je její dostupnost bez lékařského předpisu v 37 zemích celého světa, a to včetně prudérní USA.

Volala mi nešťastná kámoška Yveta. Je už dlouho plnoletá a žije si svůj osud velmi zodpovědně. To znamená, že vyjde od výplaty k výplatě (státní zaměstnankyně), vychovává dvanáctiletou dceru (sama), dodržuje dopravní předpisy a v MHD nejezdí na černo. Nedávno se seznámila s perspektivním mužem, to znamená, že dotyčný chodí do práce, bydlí ve vlastním 2 + KK, je bezdětný a poctivě rozvedený.

Stalo se jí, co zná z vlastní praxe minimálně padesát procent dospívajících, nehoda v podobě prasklého kondomu. Protože je zodpovědná, zašla hned následujícího rána do nejbližší lékárny pro pohotovostní antikoncepci. Nepoužila možnost těhotenství, jako nátlakovou metodu na svého partnera, aby ho přiměla k úvahám o trvalejším svazku, což my dospělé dívky víme, že nemusí tak vždycky vyjít tak, jak si naplánujeme.

Reakce lékárnice však byla na třetí tisíciletí více než překvapivá. „Víte, co po mně chcete za svinstvo?“ vyštěkla přes přepážku. „ Udělá vám to v těle pěknej b…., že vás ani doktoři nedají dohromady. Radši byste měla jít hned za svým gynekologem a ne to řešit jako pokoutní andělíčkářka,“ cedila mezi zuby, když jí podávala krabičku.

„Mám to vůbec brát?“ šeptala do mobilu hned, jak opustila lékárnu. „Proč to tedy vůbec prodávají, když to je tak nebezpečné?“

Emergentní, nouzová neboli pohotovostní antikoncepce (u nás volně bez předpisu k dostání od konce loňského roku přípravky Escapelle a Postinor) je předmětem diskuzí po celém světě mnoho let. Výsledkem odborných debat je její dostupnost bez lékařského předpisu v 37 zemích celého světa, a to včetně prudérní USA. Po dlouhém váhání vedl úřady, které schvalují léky do prodeje, k rozhodnutí fakt, že levonorgestrel v tabletách působí nejúčinněji, pokud se užije co nejdříve po nechráněném styku nejpozději do 72 hodin. Nefunguje jako Mifepriston, tedy potratová pilulka (RU 486), je prevencí těhotenství a neúčinkuje, když dojde k uhnízdění zárodku v děložní sliznici. Účinnost této antikoncepce je tedy podle způsobu užití a intervalu od podezřelého styku od 60 – 99 %. Návštěva lékaře, který stejně pilulku předepíše, se v tomto případě zdá být zbytečnými hodinami či dokonce dny navíc, které mohou ovlivnit účinnost léku. Nutno pro úplnost informace dodat, že volně prodejné pilulky „po“, nejsou pro každou ženu – jsou některé onemocnění, při nichž je jejich užití pečlivě vážit (například vážné jaterní choroby, další jsou uvedeny v příbalové informaci) a nelze je brát pravidelně jako hormonální antikoncepci. Mohou vést k narušení pravidelnosti menstruačního cyklu.

V posledním vydání prestižního amerického časopisu The New England Journal of Medicine vyšla o vhodnosti užívání pohotovostní antikoncepce (v USA Plan B One-Step) rozprava se závěrem, že omezování přístupu je v tomto případě politickou záležitostí. Antikoncepce, stejně jako interrupce, se často stávají tématy nikoli zdravotními, ale politickými. Jde o téma, které souvisí se sexem, tudíž vždy upoutá pozornost podle známé marketingové poučky: „Nejlépe prodává sex a násilí!“ Vždycky se najde subjekt, který by rád nastolil „pořádek“ a měl vše „pod kontrolou“, rád by zasahoval do životů s pozice moci. Čímž se kruh uzavírá, moc je silné afrodiziakum, aneb za vším hledej ženu. Ženu, která se umí sama rozhodovat o důležitých krocích svého života, nebo ženu submisivní, která trpně přijímá rozhodnutí druhých? Někdo má moc ekonomickou, jiný politickou, další vyplývající z charizmatu osobnosti. Někomu stačí stát za přepážkou. I tou v lékárně!

Emilly

12. ledna 2012

Svou poznámku můžete napsat na

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.