Ponocování může u teenagerů podle vědců způsobovat deprese

Delší spánek může teenagery chránit před depresemi a sebevražednými myšlenkami. Vyplývá to z výzkumu zdravotnického centra Columbijské univerzity v New Yorku, o kterém informoval britský zpravodajský server BBC.

Studie se zúčastnilo 15.500 mladistvých od 12 do 18 let. Riziko deprese bylo u těch, kteří spali méně než pět hodin, o 71 procent vyšší a riziko sebevražedných myšlenek o 48 procent vyšší než u těch, kteří spali osm hodin. Mladiství, kteří se do postele dostávali po půlnoci, byli také o 24 procent náchylnější k depresím než ti, kteří uléhali před 22:00.

Podle vedoucího výzkumu Jamese Gangwische nedostatek spánku možná ovlivňuje schopnost mozku reagovat a vede k jisté rozmrzelosti, která brání schopnosti vyrovnat se s každodenním stresem. Rozmrzelost by také mohla ovlivnit uvažování, soustředění a impulzivitu.

„Adekvátní kvalitní spánek by proto mohl být preventivním opatřením před depresemi a lékem na depresi,“ dodal. Teenageři podle něj potřebují asi devět hodin spánku denně. Jejich mozky stále rostou, a dospívající proto potřebují víc času k odpočinku.

Deprese a sebevražedné uvažování byly ve výzkumu také pravděpodobnější u dívek, dospívajících blížících se hranici 18 let a u těch, kteří měli pocit, že rodiče se o ně dost nestarají.

Depresí ve vzorku trpěl jeden člověk z patnácti.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.