Prázdninové cestování mohou lidem pokazit zažívací potíže

Lidé jsou totiž v jiném prostředí, často v cizí zemi, a chtějí vyzkoušet vše, co během roku nejedí nebo to z domova ani neznají. Řadu cestovatelů proto postihne pálení žáhy. Podle Radana Keila z interní kliniky Fakultní nemocnice Motol v Praze občas pálí žáha 40 procent lidí. Zhruba každý desátý má tuto obtíž alespoň jednou do roka.

„Pálení žáhy je pátou nejčastější příčinou zažívacích obtíží, pro které pacienti navštíví lékaře. Bylo prokázáno, že tyto zdánlivě banální obtíže zhoršují kvalitu života, a to minimálně stejně jako bolesti kloubů, vysoký tlak či obtíže se srdcem,“ řekl Keil.
Vysvětlil, že pálení žáhy je způsobeno návratem žaludečního obsahu do jícnu. Ten je převážně kyselý, a tak dráždí sliznici jícnu a vyvolává pocit pálení žáhy. Tělo se sice umí bránit, mimo jiné tvorbou slin, ne vždy ale jeho obranné mechanismy stačí.
Hlavní příčinou pálení žáhy je podle Keila nezdravá životospráva. Spíše postihne člověka, který se přejídá, jí příliš tučné a kořeněné potraviny, pije hodně alkoholu a kávy. Obtíž zhoršují citrusy. Rizikem je nadváha.
Většině lidí stačí, když upraví stravovací režim. Než se trávení zklidní, měli by jíst dietně, nekořenit, nemastit a vyloučit nápoje s kofeinem. Neměli by jíst večer těsně před spaním. Pokud mají nadváhu, měli by zahájit redukční dietu.
Lidé, kteří trpí pálením žáhy opakovaně, by se podle Keila měli vyvarovat všech činností, které zvyšují tlak v břišní dutině a přispívají k návratu obsahu žaludku do jícnu. Problém může zhoršovat těsné oblečení a zdvihání těžkých předmětů.
Pokud taková opatření nepomůžou, je možno krátkodobě užít takzvaná antacida. To jsou látky, které neutralizují kyselý žaludeční obsah. Jsou volně k dostání v lékárnách, není třeba recept.
Lidé, u nichž se pálení žáhy často opakuje a úprava stravy ani volně prodejné přípravky jim neulevily, by měli vyhledat lékaře. Napíše jim speciální léky, a pokud ani ty nepomohou, zůstává poslední možnost – antirefluxní operace, která zabrání návratu kyselého obsahu žaludku do jícnu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.