Při cestě na dovolenou hrozí mikrospánek, řidiči musí odpočívat

Mikrospánek hrozí zejména v době letních dovolených, kdy vyrážejí na silnice i sváteční řidiči a snaží se ujet na jeden zátah co nejdelší trasu. Řidiči by měli vyjíždět odpočatí, naplánovat si trasu a dělat přestávky. Několikavteřinový výpadek vědomí totiž způsobí v ČR každoročně tisícovku dopravních nehod.

Conseq Investment Management

Řidič, aniž brzdí, sjede v plné rychlosti ze silnice či vjede do protisměru, kde se čelně střetne s jiným vozem. Rady pro řidiče jsou uvedeny na internetové stránce www.mikrospanek.cz.
„Aby se řidič vyvaroval mikrospánku, měl by vyjíždět odpočatý a svěží. Měl by zvolit vhodnou dobu odjezdu a zjistit si podrobnosti o trase. Pokud pocítí za jízdy nával ospalosti a nemůže hned zastavit, měl by zesílit rádio, otevřít okno a osvěžit se čerstvým vzduchem. Na nejbližším vhodném místě by měl zastavit a odpočinout si,“ řekla Renata Fabelová ze spánkové poradny v Praze 3. Upozornila, že šest hodin spánku nebo méně před cestou ztrojnásobuje riziko mikrospánku.
Zatímco profesionální řidiči smějí jet nepřetržitě nanejvýš 4,5 hodiny a pak musejí zařadit přestávku, řidiči amatéři žádná omezení nemají. Je ale v jejich zájmu, aby dělali zastávky podle toho, jak se cítí. Řidič by měl vystoupit z auta, protáhnout se, projít, prokrvit pohybem končetiny. Dlouhé trasy by měl jezdit raději ve dvou, aby s ním byl někdo vzhůru. Ideální je, když se může při řízení s někým střídat.
Riziko mikrospánku je podle Fabelové rozloženo nerovnoměrně. Nejrizikovější je noc, kdy je tělo nastaveno na spánek, a pak také pozdní odpoledne, kdy se většina lidí vrací z práce, je unavena po celém dni a ještě musí věnovat další pozornost řízení vozidla. „Podle průzkumu postihne mikrospánek nejspíše mladé muže, lidi pracující na směny, profesionální řidiče a lidi s neléčenými poruchami spánku, například nespavostí,“ vyjmenovala odbornice.
Soustředěnost při jízdě zhoršuje také nevhodné stravování. Tučná strava zatěžuje, z tohoto pohledu je problematické stravování v provozovnách rychlého občerstvení. „Únavu zvyšuje i nedostatečný pitný režim, řidiči málo pijí, aby se nemuseli zdržovat zastávkami na WC,“ varovala odbornice. Chybou podle ní je pít energetické nápoje a kávu. Jejich povzbuzující účinek vydrží zhruba půl hodiny až hodinu, pak ale nastává ještě větší útlum. Káva také odvodňuje a nedostatek vody zvyšuje únavu.
K únavě přispívá i nevhodné oblečení, těsné kalhoty omezují prokrvení nohou, také opasek může zbytečně stahovat. Soustředění na cestě mohou ovlivnit také léky, antidepresiva a přípravky proti alergiím utlumují.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.