Chlamydie jsou známy jako mikroorganismy přenášené sexuálním stykem způsobující pohlavní nemoci. Ve skutečnosti se častěji přenášejí kapénkovou infekcí. V současné době se objevují odborné práce, které upozorňují na možnou souvislost infekce bakteriemi rodu chlamydia, se vznikem širokého spektra nemocí v lidské populaci.
Spektrum nemocí je široké od krátkodobých až po smrtelná
Nedá se vyloučit, že většina chronických onemocnění má přímou příčinnou souvislost s latentní (bezpříznakovou) chlamydiovou infekcí. Při dlouholeté chlamydiové chronické infekci mají postižení lidé zpravidla souběžně více potíží. Nejčastěji se jedná o škálu pocitově nepříjemných subjektivních zdravotních problémů, mnohdy ale také o souběžné postižení více systémů, např. cévního, urogenitálního, plicního, očního, nervového.
Průběh chlamydiemi způsobených nemocí se zhoršuje s přibývajícím věkem. Je to v důsledku dlouhodobého působení infekce v organizmu a oslabování imunitního systému. Až k selhání imunity (i u mladších lidí) může přispět schopnost chlamydií proniknout do buněk imunitního systému (makrofágů). Přispět může vliv patogenních faktorů, které vzniknou působením chlamydií v dlouhodobě infikovaném organismu. To může mít přímou souvislost se vznikem velmi závažných onemocnění jako je:
- Rakovina
- Leukémie
- Cukrovka
- Revmatoidní artritida
- Roztroušená skleróza
- Alzheimerova nemoc
- Parkinsonova choroba, aj.
Nástup onemocnění je u většiny infikovaných plíživý
První příznaky vůbec nenasvědčují tomu, že se jedná o infekční onemocnění. Patří k nim například:
- Občasné pobolívání zad, hlavy, některého kloubu
- Výskyt alergie
- Častější neinfekční rýmy
- Občasné svědění kůže
Postupem času se zvyšují různé – hlavně subjektivní – potíže, které časem mohou dosáhnout nepříjemné až kruté intenzity. Jen obtížně lze diagnostikovat příčinu těchto potíží, proto se často připisují nedobré psychice.
Někteří infikovaní potíže mají a jiní ne
Na otázku proč tomu tak je se dá odpovědět, že každý člověk je biologická individualita s vlastní genetickou výbavou a je pouze otázkou interakce s mikroorganismem, kdy se onemocnění projeví a jak se bude u konkrétního člověka vyvíjet. Infikovaní lidé s dobrou imunitou také mohou mít potíže, jen u nich nastoupí zpravidla později. Svou roli může sehrát zmíněná genetika, životní prostředí, životní styl dotyčného a další vlivy. Při oslabení imunity může být i v tomto případě nástup onemocnění velmi dramatický. Ukazuje se, že u lidí s velmi dobrou imunitou až na velmi ojedinělé případy nedochází k přechodu latentní (bezpříznakové, spící) infekce do akutního stavu. To by znamenalo, že u těchto lidí žijí chlamydie chronicky ve skryté (kryptické) formě. Těmto lidem rovněž způsobují různé subjektivní potíže, které se postupem času zhoršují.
Vložit komentář