Při první pomoci zraněnému je třeba se chránit před infekcí

Při poskytování první pomoci zraněnému například při dopravní nehodě by se měl člověk chránit, aby se nenakazil. Zraněný může mít třeba žloutenku, či je HIV pozitivní. Tyto infekce se přenášejí krví, proto by zachránce měl mít na rukou gumové rukavice a pro dýchání z úst do úst plicní roušku. Neměl by se dotýkat holýma rukama ani oblečení znečištěného krví zraněného.

To doporučují odborníci na webu www.virova-hepatitida.cz.

Podle zákona je povinen každý občan poskytnout první pomoc, každý ale také má právo odmítnout, pokud by tím ohrozil sám sebe. Když ale může poskytnout pomoc bez ohrožení a vyhne se tomu, hrozí mu až rok odnětí svobody, zdravotníkům až na dva roky nebo zákaz činnosti.

Odborníci radí, pokud se člověk stane svědkem či účastníkem dopravní nehody či jiného vážného krvavého zranění, aby přivolal záchranku. Než dorazí, měl by se pokusit pomoci sám. Samozřejmostí jsou tedy gumové rukavice a ústní rouška, obojí je součástí autolékárničky.

Toto vybavení doporučují odborníci také cyklistům, i oni mohou být svědky či účastníky dopravní nehody. Vyplatí se v batohu i pěším turistům. Složená plicní rouška není větší než papírový kapesník, takže ji člověk může mít spolu s rukavicemi bez problémů v kapse.

„Důležité je vyhýbat se přímému kontaktu s krví… virus hepatitidy C, proti které není očkování, dokáže přežít i několik hodin,“ připomínají na webu odborníci.

Pokud postižený zvrací krev, radí zahájit jen nepřímou masáž srdce a vyčkat příjezdu profesionálů. Průměrná doba dojezdu na celém území ČR je pět až šest minut. Pokud musí zachránce na sanitku čekat déle, měl by se držet hlavního pravidla první pomoci – dělat vše klidně a s rozmyslem. Jen tak je šance na záchranu života a zdraví největší.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.