Úrazy hlavy příčinou až 80 procent úmrtí na kole, přilba chrání

Úrazy hlavy jsou podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta příčinou až 80 procent úmrtí při jízdě na kole. Cyklistické přilby přitom zabrání až 85 procentům úrazů hlavy, řekl Vít. Za první pololetí zemřelo na silnicích 26 cyklistů, o sedm více než ve stejném období loňska. Zatím poslední obětí je dvacetiletá cyklistka, která ve středu zemřela po střetu dvou kol v Ostravě, helmu neměla.

Statistici varují, že zejména v létě počty úrazů rostou. V případě dětí je růst úrazů dokonce dvojnásobný oproti ostatním měsícům roku. Děti mají více volna a méně dohledu. Rodiče by proto měli své potomky poučit, jak se úrazům vyhnout, řekla Veronika Benešová z Centra epidemiologie a prevence dětských úrazů.

Podle ní utrpí častěji úraz chlapci, protože více zkoušejí adrenalinové sporty. Dívky jsou opatrnější a rychleji reagují na nebezpečí. Benešová doporučila dětem, aby na kole vždy měly helmu a na kolečkových bruslích vedle helmy také chrániče loktů a kolen. Helma by měla mít odpovídající velikost a měla by na hlavě sedět pevně, aby při pádu malého cyklisty z kola nespadla z hlavy.

Podle Benešové by o bezpečném chování na kole či on-line bruslích měli poučit dítě především rodiče, kteří mu také koupí vhodné vybavení. Zdravotní pojišťovny až do loňska přispívaly na helmy, nyní v době krize musely preventivní programy omezit.

Zatímco pro děti a dospívající do 18 let je ze zákona přilba při jízdě na kole povinná, u dospělých to zákon nevyžaduje. Odborníci však doporučují, aby přilbu měli také. Měli by samozřejmě také dodržovat zásady bezpečné jízdy. Cyklista se rozhodně musí vyvarovat jízdy pod vlivem alkoholu.

Bude-li cyklista přistižen na kole opilý, může dostat ve správním řízení pokutu až 15.000 korun. Policisté mohou vyhodnotit takovou jízdu i jako trestný čin, za který hrozí cyklistovi až jeden rok odnětí svobody. Policisté mohou cyklisty kontrolovat na silnicích i cyklostezkách.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.