V horkých dnech potřebují chladit a pít také domácí zvířata

V horkých dnech potřebují chladit a dostatečně pít také zvířata. Veterinář Leoš Železný řekl, že pokud pobývají na zahradě, je nutné jim zajistit stín a dostatek čisté vody. V bytě by se mělo přiměřeně větrat, udržovat dostatečnou vlhkost a podávat zvířatům čerstvou vodu, ne ledovou. Psy, kočky či morčata lze ochladit také tím, že jim majitel zvlhčí srst.

„Pokud jsou zvířata na zahradě, je důležité jim při současných vysokých teplotách zajistit stín. Měla by mít třeba přístřešek, kam se před sluncem schovají,“ uvedl. Zvířata by měla mít možnost osvěžit se venku čerstvou vodou. Železný varoval před podáváním studené vody, nebo dokonce chlazením vody ledem.

Zejména plemena s dlouhou nebo černou srstí potřebují chladit kožich. Psy je dobré občas polít vlažnou vodou, ne studenou, aby neutrpěli teplotní šok. Kočkám je lépe jen zvlhčit srst rukou.

Psi, kočky nebo morčata potřebují, aby byl byt větraný a vzduch přiměřeně vlhký. Vodu by měli mít neustále k dispozici. „Bytovým zvířatům je vhodné potřít kožíšek vodou, nemusejí se přímo polívat, stačí hladit je vlhkým hadrem nebo namočenou rukou. Zvedne se tím odpar a zvíře se ochladí,“ řekl veterinář.

Množství vody, které potřebuje zvíře na den, je podle něj individuální. Závisí na typu potravy, kterou zvíře dostává – pokud je krmeno granulemi, vypije víc než zvíře krmené vlhkou potravou. Vliv má také velikost zvířete, počasí a vlhkost vzduchu. „Nicméně chovatelé mají představu, kolik zvíře za den vypije. Pokud se dávka v horku zvedne dvoj až trojnásobně, je to přirozená věc,“ řekl.

Zvířata se v horku ochlazují také sama – psi nemají potní žlázy, a tak se chladí tím, že zrychleně dýchají s vyplazeným jazykem. Zalezou do kouta a snaží se omezit jakoukoli aktivitu. Kočky také nemají po těle potní žlázy, chladí se tím, že si olizují kožich.

Pokud se zvíře nemůže v horku zchladit, hrozí přehřátí a kolaps. Zvíře může z horka také omdlít. Majitel by mu měl dát studené obklady, polít je vodou. Pokud to nepomůže, měl by urychleně odvézt zvíře k veterináři.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.