Příčinou neplodnosti mohou být chlamydie, lékaři radí vyšetření

Každý desátý pár v Česku se potýká s neplodností. Jednou z příčin mohou být chlamydie. Lékaři z klinik, které se zabývají umělým oplodněním, proto radí párům, aby se na infekci nechaly vyšetřit. Chlamydie způsobují také samovolný potrat. Je-li pár zdravý, stoupá šance na oplodnění a klesá riziko potratu. Plošné vyšetření se v Česku nedělá. Národní screeningový program mají v Evropě jen Norsko a Británie.

„V tuto chvíli se o zavedení plošného screeningu v Česku neuvažuje. Není studie, která by porovnala výdaje na screening a úspory z toho, že se infekce včas odhalí,“ řekl prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.
Upozornil, že příčin neplodnosti je mnohem víc, jen na části se podílejí chlamydie. V případě chlamydií je podle něj také problém stanovit interval vyšetření. Při screeningu rakoviny čípku děložního mohou lékaři vycházet z toho, že změny na čípku se dějí pozvolna. Stěr z čípku tedy stačí dělat jednou za rok či dva. V případě chlamydií ale může být žena jeden den shledána zdravou, za tři dny už ale po rizikovém sexu může být infikována chlamydiemi.
Řada lékařů podle Dvořáka na tuto infekci myslí a u rizikových dvojic vyšetření na chlamydie dělá. Infekce se přenáší sexem. Pokud tedy jeden z páru přizná, že má více sexuálních partnerů, je lépe ženu i muže vyšetřit. Důvodem k vyšetření je i to, že má žena obtíže, jako výtok nebo krvácení po styku, bolestivou menstruaci či pálení při močení.
Chlamydie patří celosvětově k velmi časté infekci přenášené sexuální cestou, ročně postihne 90 milionů mužů a žen, nejčastěji mladých od 15 do 30 let věku.
Pokud se infikovaný neléčí, bakterie v těle zůstává a následky se projeví často až po letech. Mimo jiné jsou chlamydie v podezření, že spouštějí únavový syndrom. Chlamydie byly údajně prokázány také u všech lidí, kteří onemocněli roztroušenou sklerózou. I když nemoc nezpůsobují, velmi pravděpodobně se na jejím vzniku nějakým způsobem podílejí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.