Zásoby krve v pražských nemocnicích se tenčí, stanice zvou dárce

Zásoby krve v pražských nemocnicích se v polovině prázdnin začínají výrazně tenčit. Podle ujištění transfuzních stanic však nejsou pacienti v žádném případě ohroženi. Krev zatím je a transfuzní stanice již zesílily nábor dárců, aby si zásoby doplnily. Oslovují zejména dárce s krví A Rh+ a A Rh-, protože právě této krve mají už méně.

„Dárci mají dovolenou a odběrů, kdy přicházejí bez objednání, ubývá. Takže je zveme, momentálně nám chybí hlavně skupina A Rh+,“ řekla primářka transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Daniela Dušková. „Zásoby zatím máme, je sice méně krve A Rh+, ale není to kritické, je to běžný letní stav,“ řekla vedoucí úseku dárců a odběrů Mária Porubská z transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV).
Pražské nemocnice zásobují právě tyto dvě transfuzní stanice. Na jejich webech dárci najdou, které krevní skupiny shánějí.
„V tuto chvíli léčba pacientů transfuzními přípravky není naprosto ohrožena, jsme schopni je ve 100 procentech zajistit. Pokud dárce poskytne číslo na svůj mobil, zavolají mu, případně pošlou telegram. Máme s našimi dárci velice dobrou zkušenost, že pokud nejsou na dovolené, našim prosbám vyhoví,“ ocenila Dušková.
Podobně to podle ní vypadá i v případě, že některá nemocnice nečekaně vyčerpá zcela zásoby některé z krevních skupin. Ani pak se nemůže stát, že by kvůli tomu nechala zemřít pacienta, který akutně potřebuje krev. Neprodleně jí krev dodá ze svých zásob jiná spolupracující nemocnice.
Nejnověji se potýká s nedostatkem krve některých skupin hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice v Opavě. Nemocnice ve čtvrtek vyzvala dárce, kteří mohou, aby přišli krev darovat. Akutně chybí krev A Rh+, A Rh- a 0-.
Darovat krev mohou zdraví lidé od 18 do 65 let. Každého vyšetří před odběrem lékař, získá tak vlastně bezplatnou preventivní prohlídku jako bonus za dar krve. Porubská řekla, že v souvislosti s hrozící pandemií prasečí chřipky dali na web také upozornění pro dárce, aby nechodili darovat krev dřív než sedm dní po návratu z dovolené ze zemí, kde se tato nemoc již hodně rozšířila.
„Hlavně když se vracejí letadlem z dovolené, prosíme je, aby měli sedm dní pauzu po doletu,“ uvedla. Chřipka je kapénková infekce, člověk se nakazí tím, že infikovaný vzduch nadechne. Virus se pak ale dostane ze sliznice do krve, napadne bílé krvinky a tělo začne tvořit protilátky. Infekce se tak projeví na krevním obrazu, proto každému dárci dělají i toto vyšetření. Tím brání přenosu infekce na lidi, kteří krev dostanou.
Dárci by měli zohlednit teď v létě i jiná nebezpečí, například když se vracejí z dovolené z oblastí, kde se vyskytují malárie, žloutenka nebo například cholera. Rozdíl je, jestli byl dárce v pětihvězdičkovém hotelu, pil jen balenou vodu, nebo spal v přírodě „pod širákem“ a pobýval mezi domorodci. „To vše s ním probereme a podle toho rozhodneme, jestli může darovat krev hned, nebo má přijít později,“ shrnula Porubská.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.