Problémy se zažíváním, bolesti zad po úrazu

Otázka

Dobrý den, je mi 33 let a chtěla bych vás poprosit o radu. V březnu jsem utrpěla úraz – zlomeniny kotníků a přetrhané vazy. 2 měsíce jsem nemohla na nohu našlapovat a měla jsem sádru. Pohybovala jsem se na vozíku a o fr. holích. Od té doby mám problémy se zažíváním a bolestmi zad.

Odpověď

Záda mě bolí v oblasti hrudní, kde se mi zablokují a hůř se mi dýchá. Se zažíváním je to tak, že se najím (většinou je to po tučných, kořeněných, mléčných a smažených jídlech) a po jídle jsem nafouklá jako balon. Pálí mě žáha a vyjíždí mi šťávy, potom mám pachuť v ústech. Před 3 roky jsem byla na gastroskopii a zjistili mi přebytek žaludečních šťáv. Včera se mi přidaly bolesti na pravé straně v mezižebří a vystřelovalo to až do zad. Předem děkuji za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Bolesti zad mohou souviset se změněnými pohybovými stereotypy v době, kdy jste chodila o berlích. Vhodná by byla rehabilitace, která by posílila oslabené svalstvo a uvolnila spasmy kolem páteře. Zažívací potíže (ostatně po těchto jídlech je má mnoho lidí) mohou být způsobeny vámi zmíněným „přebytkem žaludečních šťáv“ a navíc ještě tzv. gastroesofageálním refluxem (GER), to je choroba, kdy se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Tyto potíže lze léčit farmakologicky (jsou i volně prodejné léky, například Helicid a další), současně s léky i dietou – vyhýbat se jídlům, která GER spouštějí, nekouřit, při spánku více podkládat horní polovinu těla, je-li zapotřebí, bývá vhodná redukce hmotnosti. Trvá-li GER déle, může vyvolat trvalé změny sliznice jícnu.