Profesor: Operace na srdci by dál měly být malým řezem

Operace na srdci by se podle přednosty kardiochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady profesora Zbyňka Straky měly i v době úspor dělat jen malými řezy, kdy se nástroje dostanou k operovanému místu cévním řečištěm. Odborná společnost začala už propočítávat náklady obou typů operací, zda se zdravotním pojišťovnám zdánlivě dražší postup vyplatí, řekl profesor.

Ministerstvo zdravotnictví chce rozdělit péči na standard a nadstandard, pacienti by si měli připlácet na lepší náhradu kloubu, kvalitnější oční čočku nebo operaci žlučníku, když nebudou chtít velkou jizvu.

„Je samozřejmě nutné zkalkulovat, a v tom jsme na samém počátku, jaká je reálná cena méně invazivních výkonů,“ zdůraznil Straka. Ke klasickým operacím potřebuje chirurg nástroje a další vybavení na jedno použití, které je nutno zakoupit, což náklady zvyšuje.

Naproti tomu při minimálně invazivním výkonu na srdci není třeba protínat hrudní kost, pacient nepotřebuje mimotělní oběh a operace je pro něj lehčí. Pooperační péče je kratší, stačí méně dní drahé resuscitační péče, tím celkové náklady klesnou, uvedl profesor. Podle něj by se šetrný způsob operací měl do tří let zvýšit ze současných nanejvýš deseti procent na průměrně 30 procent, u některých typů onemocnění až na 50 procent.

Cílem vinohradských kardiochirurgů také je častější využití umělého srdce při léčbě. „Pokud pacientovo srdce nezačne po operaci pracovat na dostatečný výkon, napojíme ho na tento přístroj. Jeho srdce běží zatím naprázdno a získá čas, aby se regenerovalo a rozběhlo na plný výkon,“ vysvětlil profesor. Umělé srdce mají jen dvě další pracoviště v ČR – pražský Institut klinické a experimentální medicíny a brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie.

Kardiologie je na Vinohradech od roku 1935, kdy zde vzniklo „srdeční oddělení“. Nynější kardiocentrum tvoří kliniky kardiochirurgická a kardiologická, jsou se 136 lůžky největším zařízením tohoto typu v ČR. Ročně je hospitalizováno 6000 nemocných. Centrum má statut komplexního kardiovaskulárního centra, v roce 2008 ho vybral prestižní americký časopis Circulation mezi osm nejlepších kardiologických center v Evropě.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.