Psaní básní nebo písní, ať už dobrých či špatných, může přispět k duševnímu a fyzickému zdraví člověka, domnívají se američtí vědci. Tato činnost prý pomáhá mozku regulovat emoce a snižuje pocity úzkosti, strachu a smutku. Píše o tom britský list The Daily Telegraph.
„Vypsání se“ z pocitů podle vědců působí na člověka očistně, protože potlačuje aktivitu v části mozku spojované s emocionálními zmatky a zvyšuje činnost v oblasti související se sebekontrolou.
Kvalita vytvořených veršů přitom nemá na autora žádný účinek. Vědci dokonce tvrdí, že čím míň je vytvořené dílo pronikavé a výmluvné, tím lépe. Nyní na základě svých zjištění chtějí vytvořit terapie, které by se mohly využívat při zmírňování sociálních strachů a fobií.
Podle neurologa Matthewa Liebermana z Kalifornské univerzity přináší vyjádření člověka ve slovech „jistý druh bezděčné emocionální regulace“. Svá zjištění shrnul v přednášce s názvem Vložit city do slov. „Zdá se, že to působí na naše úzkosti. A asi to hraje roli ve skutečnosti, proč si mnoho lidí píše deníky či skládá mizerné písňové texty.“
Terapeutickou moc psaní poezie Lieberman prokázal monitorováním mozkové aktivity 30 dobrovolníků, když popisovali znepokojující obrázky. Při dalším testu se měli lidé „vypsat“ ze svého strachu z pavouků v rámci příslušné terapie. A ukázalo se, že psaní o jejich fobii zvýšilo účinek terapie v porovnání s těmi, co nepsali nic.
Vložit komentář