Vědci v USA zjistili, proč jsou někteří vojáci i v boji klidní

Vojáci, kteří podávají nejlepší výkony, když jsou v mimořádném stresu, mají podle amerických vědců v těle vyšší hladinu látky, která potlačuje pocity strachu. Toto zjištění by mohlo vést k vývoji nových léků nebo k vytvoření strategie, která by pomohla ostatním příslušníkům ozbrojených sil se strachem se lépe vyrovnat, napsala agentura Reuters.

„Skutečně jsou lidé, kteří se tolik do stresu nedostanou. Mají nižší hladinu stresových hormonů,“ říká Deane Aikins z Yaleovy univerzity v Connecticutu.
Aikins a jeho kolegové zkoumali hladinu stresového hormonu vojáků, kteří byli na výcviku, kde se měli naučit, jak přežít.
Krevní vzorky vojáků, kteří si při výcviku vedli nejlépe, obsahovaly nižší množství stresového hormonu kortizolu a naopak vyšší množství neuropeptidu y, který mírní reakci lidského organismu na stres.
Podle Aikinse je nyní otázkou, jak vytrénovat i úzkostlivější vojáky. Vědci zkoumají, zda by výkon bojácnějších vojáků v bojových situacích nemohlo zlepšit podávání dávek neuropeptidu y. Pomoci by podle něho mohlo také naučit vojáky psychickým technikám, jako je meditace.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.