Putovní výstava o prevenci rakoviny zavítá do devíti měst

Prevence rakoviny, vysvětlení rizik i rady, jak se vyvarovat zhoubného onemocnění zdravým životním stylem, jsou tématem putovní výstavy Každý svého zdraví strůjcem. Dnes ji v Praze ve žlutém stanu v dolní části Václavského náměstí zahájila Liga proti rakovině. Potrvá tu do čtvrtka 10. září a v následujících týdnech zavítá do dalších osmi měst. Rakovina je druhým nejčastějším zabijákem Čechů, ročně je odhalena u 70.000 lidí, zemře 28.000. Podle odhadu odborníků se počty lidí s rakovinou do 20 let ztrojnásobí.

„Začít s prevencí se musí v dětském věku, ve škole, v rodině. Protikuřácká výchova, boj s obezitou a propagace pohybových aktivit jsou podmínkou udržení zdraví,“ řekl při zahájení výstavy předseda Ligy profesor Zdeněk Dienstbier.
Liga přizvala ke spolupráci na putovní výstavě významné kreslíře Vladimíra Jiránka, Jiřího Slívu, Miroslava Bartáka, jejichž kresby tvoří humorný kontrapunkt a svérázný komentář ke zveřejněným textům. Humor a nadsázku přinášejí také fotografie Františka Dostála, jeho vtipné momentky přistihují lidi v úsměvných, často paradoxních situacích všedního života.
Jedna část expozice je věnována dětem, které si v bohatě ilustrovaném výstavním leporelu najdou informace o zdravém životním stylu přiměřené svému věku. Motivací pro pozorné prohlédnutí výstavy jsou jednoduché znalostní testy, po jejich správném vyplnění si děti kromě znalostí odnesou i ceny. I hraví dospělí nepřijdou zkrátka: výstavu si mohou projít rovněž s testem v ruce a dočkají se odměny.
Pro děti a žáky škol jsou připraveny hrátky, kde si vyzkoušejí své fyzické i smyslové dovednosti pod heslem „Zkus, jak jsi na tom“.
Dospělí si mohou nechat zdarma změřit tlak, BMI, procento tuku v těle či hladinu cholesterolu. Přítomen bude dermatolog, který jim v rámci prevence kožní rakoviny zkontroluje mateřská znaménka, pihy a další změny na kůži.
Liga se podle Dienstbiera snaží hledat nové a především účinné prostředky k rozšíření osvěty mezi nejširší vrstvy obyvatel. Letos například oslovila návštěvníky fotbalových stadionů. Více než 80.000 fanoušků obdrželo brožurku o nezbytnosti preventivního vyšetření tlustého střeva a konečníku. Tato nemoc ročně postihne 7000 Čechů, za posledních 50 let stouply počty nemocných takřka na trojnásobek.
Putovní výstavu, stejně jako třeba nákup diagnostické techniky pro Všeobecnou fakultní nemocnici za dva miliony korun nebo finanční podporu hospiců ve výši téměř půl milionu korun financuje Liga z výnosu Českého dne proti rakovině. Letošní 13. ročník celonárodní květnové sbírky vynesl 14,45 milionu korun, z nich největší díl, 3,57 milionu korun, jde právě na dlouhodobé programy nádorové prevence.

Termíny a místa putovní výstavy

  • 8., 9. a 10. září – Praha, Václavské náměstí – Můstek
  • 14. a 15. září – České Budějovice, náměstí Přemysla Otakara II.
  • 16. a 17. září – Jihlava, Masarykovo náměstí
  • 23. a 24. září – Olomouc, Dolní náměstí
  • 25. září – Třinec, náměstí Svobody
  • 29. a 30. září – Plzeň, náměstí republiky
  • a 2. října – Cheb, náměstí Krále Jiřího z Poděbrad
  • 5. a 6. října – Liberec, náměstí dr. Beneše
  • 7. a 8. října – Česká Lípa, parkoviště u OD Banco

Zdroj: Liga proti rakovině

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.