Refluxní choroba

Otázka

Je mi 43 let.Už podruhé beru lék Lanzul. Poprvé před rokem. Byla jsem na vyšetření žaludku, nic nenašli. Cítím naustálý tlak v jícnu, v noci je to horší. Mám šílený tlak někde za hrudní kostí, jako bych měla infarkt. Léky sice snad opět zaberou, ale chtěla bych se toho vyvarovat. Nevím jak. Snad nějakým jídelníčkem. Potřebovala bych poradit.

Odpověď

Pravděpodobně jde o refluxní chorobu žaludku a jícnu, která není jen nepříjemná, ale může vést i je změnám sliznice jícnu s nebezpečnými důsledky. Proto je nutné tuto chorobu léčit. Základem by měla být eradikace helicobactera pylori (poku je přítomen, většinou je) antibiotiky a užívání léků, které brání tvorbě velmi kyselých žaludečních sťáv (Lanzul apod.), někdy i trvale.

Ostatní režimová léčba má význam jen podpůrný, avšak důležité je vypozorovat, které potraviny zhoršují potíže a vyvarovat se jich (zpravidla tučná, smažená a kořeněná jídla, sycené nápoje – ale je to individuální, někdo nesnáší třeba čokoládu nebo citrusy apod.), důležité je nekouřit a nepít alkoholické nápoje, ev. redukovat nadváhu či obezitu. Ke spánku se ukládat tak, aby byla hlava výše než žaludek (podložit matraci).