Různě barevná zelenina na talíři více láká, snáze se hubne

Talíř s různě barevnou zeleninou a ovocem více láká, a tak lidem, kteří chtějí zhubnout, radí odbornice na zdravé hubnutí Gabriela Knosová, aby si udělali jídlo hezké. Barevný talíř je přitažlivější a zároveň vylepší jejich zdraví, protože jednotlivé druhy ovoce a zeleniny obsahují rozličné vitaminy a ochranné látky. Jednobarevné diety, kdy se jí celý den ovoce či zelenina jedné barvy, odmítá. Naopak radí volit sezonní ovoce a zeleninu, skladba jídelníčku tak bude pestrá.

„Zdravá redukční dieta je spojena s denní konzumací 300 až 450 gramů zeleniny a 150 až 200 gramů ovoce. Mnoho lidí s tím má problém. Radím jim, ať si jídlo na talíři pěkně barevně zkombinují,“ uvedla Knosová.

Ovoce a zelenina obsahují přírodní barviva, přírodní antioxidanty. Chrání tělo před nepříznivými účinky volných radikálů, které jsou spojovány například se vznikem rakoviny. Antioxidační účinek stoupá jejich kombinací. „Jinými slovy, pro zneškodnění volných radikálů je výhodnější sníst po 100 gramech rajčat, žluté papriky, okurek a mrkve, než 400 gramů jednoho druhu zeleniny. Stejná zásada platí také pro ovoce,“ upřesnila.

Při výběru ovoce a zeleniny radí Knosová pamatovat na červenou, žlutou, oranžovou, zelenou i modrou barvu. Tím si člověk zajistí příjem antioxidantů jako beta-karoten, který se v těle mění na vitamin A, vitaminy E, C, lykopen, lutein či zeaxantin. Ovoce a zelenina jsou také zdrojem enzymů, spolu se selenem chrání tělo před onemocněním srdce a cév, cukrovkou či rakovinou.

Výhodnější je jíst ovoce a zeleninu syrové, protože většina antioxidantů se teplem ničí. Účinek karotenoidů v mrkvi a lykopenu v rajčatech se naopak tepelnou úpravou zvyšuje, mohou tedy být součástí vařených jídel.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.