Změna prostředí a životního stylu může u astmatického dítěte vyvolat záchvat. Rodiče by s tím měli počítat, když potomka vypravují na letní tábor či se s ním chystají na prázdninové putování. Astma má deset až 15 procent dětí, trápí je dušnost, sípání, suchý kašel. Stav se zhorší při virové infekci, při velké námaze v chladnu a po kontaktu s alergeny.
Astmatik by měl mít své léky vždy u sebe. Pokud jede dítě na tábor, vyplňují rodiče dotazník, kde mají co nejpečlivěji popsat pravidelnou léčbu, situace, které vyvolávají u dítěte dechové obtíže, a také přesný návod, jak postupovat při akutním záchvatu. Základní informace o své léčbě by mělo dostat i dítě.
Před odjezdem by rodič měl nechat dítě prohlédnout u ošetřujícího lékaře. Zkontroluje jeho aktuální stav a vybaví ho nezbytnými léky na celé prázdniny. Ověří také, zda dítě umí správně brát inhalační léky.
Obecně by se astmatici měli vyhýbat prašnému prostředí a prostorám se zvýšenou koncentrací alergenů v ovzduší. Na letním táboře to mohou být hlavně stodoly, sýpky a stohy sena. Zde se vyskytuje pyl, spory plísní a často i alergeny ptačí, myší a kočičí. Vykopávání drnů a hloubení drenážních příkopů kolem stanu může zvířit spory půdních plísní.
Pro astmatiky může být riskantní posezení u ohně a vdechování kouře podobně jako vdechování cigaretového dýmu. Při pobytu v přírodě je třeba počítat s rizikem hmyzího bodnutí. Proto by pacienti měli dodržovat bezpečnostní opatření – nejíst venku, nechodit naboso, nenosit pestré šaty, nevonět se.
Pro usnadnění léčby případných akutních alergických a astmatických obtíží je nejlepší vybavit malého pacienta písemným plánem. Usnadní to i práci lékařům, pokud bude nutné dítě při pobytu na táboře ošetřit kvůli zhoršení zdravotního stavu na pohotovosti.
Vložit komentář