Tisíce lidí trpících astmatem se dnes sjely do jihoindického města Haidarábád, kde podstupují netradiční léčbu. Pomoci jim má spolknutí malé živé rybky potřené zvláštní směsicí bylin. Aktivisté se bouří, nechtějí, aby mrskající se sardinky polykaly děti.
Červnové cesty astmatiků z celé Indie do Haidarábádu ve státě Ándhrapradéš jsou každoroční tradicí. Léčbu zdarma po dva dny, které předem určí astrologové, jim zde nabízí jedna místní rodina. Ta tvrdí, že tajný recept na bylinnou směs získala od jistého hinduistického svatého před 170 lety. Pokud by byl předpis prozrazen, přestal by prý lék fungovat.
Letos připadá den léčby na 8. a 9. června. Pacienti pozřou živou rybku a zahájí 45denní mimořádný stravovací režim, jehož součástí je konzumace 25 různých druhů potravin, včetně jehněčího masa, rýže, cukru, sušeného manga či špenátu. Hluboko zmrazené potraviny jsou naopak zcela zakázány. Léčbu je nutno do dvou let opakovat.
V letošním roce se ale proti této praktice zvedla vlna odporu. Jihoindičtí aktivisté bojující za práva dětí požadují, aby léčbu nepodstupovaly děti do 14 let, protože je nevědecká a nehygienická a může pro ně být škodlivá.
Vložit komentář