Lékař: Alergickou rýmou trpí 16 procent Čechů, hrozí i astma

Alergickou rýmou trpí 16 procent Čechů. Není to banální stav, ale nemoc, kterou je nutno léčit. Jinak hrozí vznik astmatu, řekl Vít Petrů z oddělení alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce. Protialergické léky by pacienti neměli užívat jen podle potřeby, ale dlouhodobě.

Alergie patří k civilizačním onemocněním, počty alergiků v populaci trvale stoupají. Rozšiřuje se také spektrum látek, na které vznikají alergie. K alergii musí být dědičné předpoklady. Zděděnému sklonu k vývoji alergických onemocnění se říká atopie. Opakovaným kontaktem s alergenem čili alergizující látkou vzniká přecitlivělost. Organismus tvoří histamin či jiné protilátky, které se snaží s alergeny vypořádat. Proto se rozvíjí nenakažlivý alergický zánět.

Alergickou rýmu má ten, kdo má dva z příznaků, jako je svědění nosu, kýchání, vodnatá sekrece a nosní neprůchodnost. Pokud tyto příznaky trvají víc než hodinu denně po většinu dní, jde o chronickou alergickou rýmu. Alergenem může být pyl, plíseň, roztoči v domácím prachu či zvířecí srst. Lidé si mohou na webu udělat test, zda trpí alergickou rýmou.

Někdo má rýmu lehkou a vydrží bez terapie, naopak těžká rýma výrazně komplikuje pacientům život a klidový stav se nedaří navodit ani léky. U pacientů s alergickou rýmou se výrazně zvyšuje riziko vzniku astmatu. V české populaci má astma asi osm procent lidí. V průběhu života může mít astmatické projevy 40 až 60 procent těchto lidí. Astma hrozí, hlavně když se alergická rýma neléčí nebo je léčba špatná, řekl Petrů.

„Alergie není vyléčitelná, ale je velmi dobře léčitelná,“ řekla Irena Krčmová z Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové. Důležité je zejména omezit alergeny. Třeba u alergie na roztoče je prý nejlepší řídit se selským rozumem. Vhodné do interiérů jsou omyvatelné povrchy. Co se týče přikrývek, nejlepší jsou ty, které je možno prát na 60 stupňů, radí. Ráno je třeba pokoj pořádně vyvětrat, dodala.

Všechny projevy alergie zhoršuje také kouření.

Lékaři varovali před používáním volně prodejných nosních kapek. Nejsou zcela bez vedlejších účinků, navíc můžou samy vyvolat rýmu už po 10 dnech užívání.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.