sauna

Saunování má blahodárné účinky

K regeneraci těla i ducha Češi stále častěji využívají saunu. Pravidelné saunování má příznivý vliv na imunitní systém, což především v současném zimním období plném chřipkových epidemií nejeden z nás ocení. Stejně tak přispívá k detoxikaci organismu a podpoře funkcí kardiovaskulárního systému. Jaké jsou nejrozšířenější druhy saun, pro koho jsou vhodné a jak působí na lidské tělo?

Finská sauna – pomocník při astmatu a alergiích

Finský styl saunování je původní metodou a v Česku je k navštívení nejběžněji. Sází na kombinaci vysoké teploty a sucha. „Teplota vzduchu v izolované místnosti se může pohybovat až okolo 120 °C, přičemž vlhkost vzduchu by měla být co nejnižší, do 35 %. Prostor je nejčastěji vykládaný dřevem a jsou v něm umístěna kamínka či horké kameny, které se čas od času zalévají vodou pro navýšení vlhkosti vzduchu,“ informuje Jaroslava Němcová ze saunového světa aquaparku Aqualand Moravia. Ve finské sauně je potřeba myslet na několik věcí. Důležitým pravidlem před vstupem do horké místnosti je důkladné osprchování a ještě důkladnější osušení. Pokud se rozhodnete držet saunu při nižší teplotě, neměla by se rtuť teploměru dostat pod 75 °C. S nižšími teplotami se totiž zvyšuje vlhkost vzduchu, která pak zatěžuje oběhový i respirační systém. „Finská sauna není vhodná pro pacienty trpící onemocněním štítné žlázy, kolísáním krevního tlaku či pro kardiaky. Naopak je vhodná pro alergiky a astmatiky,“ radí Němcová. Finské saunování pomáhá očistě těla, podporuje krevní oběh, metabolismus a posiluje imunitní systém.

Parní sauna uvolní svalstvo

Parní sauna, na rozdíl od sauny finské, sází na vysokou vlhkost vzduchu. Ta je zde podle potřeby účastníků až 100%, s teplotou na hranici 4°C. Maximální teplota v parní sauně nesmí přesáhnout 60 °C. Často se v ní nachází bylinný výparník, který do vzduchu uvolňuje vůni máty, eukalyptu či rozličných bylin, které napomůžou lepšímu dýchání. Parní sauna je prospěšná zejména pro jedince s onemocněním horních cest dýchacích, lidem s revmatickými komplikacemi a také těm s kožními potížemi. Pára působící na pokožku pomáhá detoxikovat tělo a uvolňovat ztuhlé svalstvo. Dochází také k prokrvení pokožky. Obecně by však lidé, kteří jdou navštívit parní saunu poprvé a mají zdravotní problémy, měli konzultovat tuto návštěvu a své osobní možnosti s lékařem. Parní sauna se také od ostatních liší svým vzhledem. Není vyráběna z masivu ani smrku, ale zpravidla ze sklolaminátových panelů.

Bio sauna na pročištění horních cest dýchacích

Bio sauna je zlatým středem pro ty, kterým nevyhovuje vysoká teplota finské nebo vysoká vlhkost parní sauny. Průměrná teplota v bio sauně je kolem 50–60 °C a vlhkost vzduchu se pohybuje v rozmezí od 30 do 60 %. Právě vlhkost je rozhodujícím faktorem ve srovnání s parní saunou. Biosauna je vhodnější pro kardiaky, protože kombinace střední saunovací teploty a vlhkosti vzduchu nevyvolává takový tlak na správné fungování srdce a krevního oběhu. Doporučuje se také pacientům, kteří se léčí s poruchami horních cest dýchacích. Hlavní výhodou biosauny je možnost regulace teploty i vlhkosti. Máte vše pod kontrolou a nezatížíte tak svůj organismus více, než je nutné. Pobyt v bio sauně se doporučuje v délce deset až patnáct minut a není vhodný pro osoby s akutními plísňovými či horečnatými onemocněními. Pro zpříjemnění pobytu v sauně je možné využít v biosauně i bylinky či aromatické oleje a dosáhnout tak vyššího stupně psychické relaxace.

Redukce hmotnosti a čisté póry díky infrasauně

Infrasauna je relativní novinkou mezi saunami. Ve zpravidla malé dřevěné kabince není umístěn rošt jako ve finské sauně, ale speciální zářiče, které vysílají infračervené záření. To proniká hluboko do lidského těla. Sauna se rychle vyhřeje na provozní teplotu, která se pohybuje v rozmezí 40–60 °C. „Infrasauna zpravidla překvapí. Díky prohřívání tkání zevnitř dochází k vysoké míře pocení, a proto není třeba proceduru podstupovat v jeden den vícekrát. Dlouhodobě má pozitivní účinky při redukci tělesné hmotnosti, při rozproudění lymfatického oběhu a revmatických potížích,“ dodává Jaroslava Němcová. Infrasauna také pomáhá čistit póry, napomáhá regeneraci buněk a také se doporučuje sportovcům za účelem rozehřátí svalů. Při proceduře se vynechává proces prudkého zchlazení organismu.

Připraveno s využitím materiálu Aqualandu Moravia

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.