Silná menstruace při kojení

Otázka

Mám dlouhodobý problém, který se vyskytl po porodu. Je mi 20 let, mám dvě děti, menšího stále kojím. Po porodu jsem chtěla antikoncepci,brala jsem jí tuším 4-5 měsíců, ale měla s tím strašné problémy, nepravidelná a hlavně po čase téměř trvalá menstruace. Byla jsem vyčerpaná, unavená, měla jsem velké bolesti podbřišku. Má gynekoložka mi sdělila, že nepravidelná menstruace je to díky tomu, že v antikoncepci pro kojící je méně hormonů. Doporučila nitroděložní tělísko, ale to nepřipadá v úvahu kvůli nedostatku financí. Problémy byly čím dál větší, takže jsem opět navštívila doktorku, ta mě poslala na kyretáž, ale ta nnic nevyřešila. Za měsíc jsem byla na tom samém a doktorka mi tvrdí, že pokud nepřestanu kojit, je jediné řešení to nitroděložní tělísko. Potíže mám takové, že nemohu ani chodit a musím ležet, nejsem ani schopná se postarat o děti, už jsem doslova nešťastná a nevím, co dál. Ráda bych věděla jestli nemáte jiný názor? Případně radu co by pomohlo, co dělat dál?

Odpověď

Chápu vaše potíže, silná menstruace je hrozná, vysiluje ztrácíte krev, bolí to. Řešení je buď hormony – v podobě normálních antikoncepčních pilulek, které nesmíte kvůli kojení, nitroděložní systém, který vám zcesla správně doporučila paní doktorka. Kyretáž vyřeší jen tu jedinou menstruaci, v dalším cyklu zase doroste a „přeroste“ sliznice, která pak krvácí a dlučuje se v cárech. Pro starší ženy je řešením hysterektomie (odnětí dělohy) – na to jste mladá. Vitaminy, bylinky a další alternativní metody nejsou účinné.
Opravdu zvažte nitroděložní systém s hormonem. Když rozpočítáte, kolik utratíte za vložky, pak vás tělísko vyjde levněji (kolem 100 Kč/měsíc). Mirena je na pět let a sama s ní mám výborné zkušenosti. Myslím, že existují i půjčky na zdravotní účely (Homecredit je poskytoval).