Slibují krásné vlasy, nehty i pleť. Co ale ta cizí slova na krabičce vlastně znamenají?

L-methionin, kyselina linolová, biotin, kyselina pantothenová, vitaminy skupiny B, stopové prvky… Tyto výrazy můžeme najít na krabičkách doplňků stravy, které slibují krásnější vlasy, pleť a nehty. Co ale ve skutečnosti tajemná cizí slova znamenají a čím jsou tedy všechny ty látky prospěšné? Pojďte s námi lépe porozumět tomu, co vlastně prostřednictvím tobolek užíváte a proč…

L-methionin

U této látky se často udává, že je to „biologicky aktivní forma esenciální aminokyseliny“. Co to ale znamená? Nejprve si pojďme vysvětlit pojem „methionin“. Jde o jednu z dvaceti základních aminokyselin, které tvoří bílkoviny. L-methionin je jeho aktivní forma, je tedy silnější – v praxi to značí, že například 300 mg L-methioninu odpovídá 600 mg běžného methioninu. A jak tedy v těle pomáhá? Protože látka zahajuje syntézu bílkovin, je významná zejména u rychle se obnovujících tkání, jako jsou vlasy, nehty a kůže. Ovlivňuje mimo jiné i keratin, což je bílkovina (nebo také protein), jež je základní složkou vlasů a nese odpovědnost za jejich pevnost, kvalitu i růst. Důsledkem různých vlivů (stáří, hormonální změny, nemoc, vysoké zatížení jako je nadměrné sluneční záření, chemické přípravky na vlasy, vysoké teploty při stylingu) může člověk o keratin přicházet a tím se zhoršuje kvalita vlasů. S tím pomáhá právě L-methionin, který bývá součástí kosmetických přípravků proti vypadávání vlasů nebo pro jejich posilnění, ale také je důležitou složkou v doplňcích stravy.

Esenciální kyselina linolová (LA)

Tato látka upravuje metabolismus tuků, čímž zabraňuje vysoušení a vypadávání vlasů. Spolu s vitaminem E pomáhá při potížích se suchou pokožkou, akné a stárnutím buněk. Velmi bohatý na LA je olej ze světlice barvířské – obsahuje až 80 % této látky a vitamin E k tomu! Světlice barvířská je ve skutečnosti asi metr vysoká bodlákovitá rostlina se žlutooranžovými květy, které se dříve užívaly v barvířství. Pro naše vlasy a pokožku jsou ale důležitější její semena, z nichž se za studena listuje takzvaný saflorový olej. Ten vedle účinku na naši hřívu a pleť snižuje rovněž negativní vliv hormonálních změn v průběhu věku – zpomaluje přeměnu pohlavních hormonů u mužů i žen. Dokonce díky regulaci prostaglandinů v těle může eliminovat symptomy premenstruačního syndromu.

Kyselina křemičitá

Někdy bývají zaměňovány pojmy kyselina křemičitá a oxid křemičitý (SiO2) – oboje lze nalézt na krabičkách doplňků stravy. Oxid křemičitý je využíván jako aerosil, tedy pomocná látka do prášků, která funguje jako zahušťovadlo, ale tělo ji nijak nevyužije. Naproti tomu kyselina křemičitá, organicky vázaný křemík, je tělu prospěšná – vedle posílení nehtů a vlasů pomáhá také šlachám, vazům, chrupavkám, udržuje pružné cévy a má i pozitivní vliv na kosti. Bohatým zdrojem kyseliny křemičité je přeslička rolní, proto se její extrakt užívá v doplňcích stravy.

Biotin

Dříve se biotinu říkalo také vitamin H – písmeno v názvu odkazovalo na německá slova „Haar“ a „Haut“, tedy vlasy a kůže. Dnes se setkáte spíše s označením vitamin B7, ale tento pomocník má i svou výstižnou přezdívku – „vitamin krásy“. Je totiž nezbytný pro zdravé vlasy, kůži a sliznice. Najdete jej i v některých potravinách, například ve žloutcích, hovězím mase, ořeších či sóje.

Vitaminy skupiny B

Nejen biotin, ale i další vitaminy skupiny B mají příznivý vliv na krásu. Patří mezi ně také vitamin B5 neboli kyselina pantothenová, která je hlavní složkou léčivých přípravků i kosmetiky pro regeneraci kůže, sliznic a hojení. Příznivý účinek na obnovení tkání a nervů má i thiamin (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2) či pyridoxin (vitamin B6).

Vitamin A

Patří mezi vitaminy rozpustné v tucích a je považován za důležitý antioxidant, podílející se na tvorbě epitelu. Epitelová tkáň má krycí funkci – buňky k sobě těsně přiléhají a chrání tím hlouběji uložené tkáně před nepříznivými vlivy. Přirozeným zdrojem vitaminu A jsou například játra či rybí tuk.

Stopové prvky

Označují se takto prvky, které jsou pro organismus v malém množství potřebné k jeho správnému vývoji. Nejvýznamnějším stopovým prvkem je železo, na druhé místo v pomyslném žebříčku se řadí zinek, který aktivuje vitamin A a používá se kromě jiného také u hojení kožních lézí. Třetím nejdůležitějším stopovým prvkem je měď. Peptidy mědi jsou důležité pro regeneraci pokožky a udržení barvy vlasů – dokážou tak do určité míry zpomalit jejich šedivění.

Tip!

Darujte krásné a zdravé vlasy, nehty i pleť díky GS Eladen Premium!

Používání zkrášlujících přípravků v podobě pleťových krémů či vlasových masek se stalo každodenní rutinou všech žen, které dbají na svůj půvab. Krásu a zdravý vzhled ovšem lze ovlivnit nejen zvnějšku, ale především zevnitř – a to jak zdravým a pestrým jídelníčkem, tak i doplněním prospěšných látek, které zlepšují kvalitu vlasů, pleti i nehtů.

Doplněk stravy GS Eladen Premium v sobě jako jediný přípravek na trhu kombinuje originální Strong Methionin Formule, obsahující methionin a další vitaminy a minerály, společně s vysoce kvalitním za studena lisovaným olejem ze světlice barvířské. Tato rostlina je již od dob antiky známá svým příznivým vlivem na zdraví i krásu. Olej z ní totiž obsahuje 80 % kyseliny linolové, která patří do skupiny esenciálních mastných kyselin zvaných omega-6 mastné kyseliny. Díky tomu brání vysoušení a vypadávání vlasů, posiluje a zpevňuje strukturu nehtů, podporuje svěžest a elasticitu pokožky, ale rovněž snižuje negativní vliv hormonálních změn v průběhu věku.

Dalšími účinnými látkami v přípravku GS Eladen Premium jsou pak extrakt z přesličky rolní, obsahující rozpustný křemík, a biotin, důležitý pro správnou činnost keratinocytů, tedy buněk zodpovědných za obnovu pleti a vlasů, nebo také vitamin H, nezbytný pro zdravé vlasy, kůži a sliznice. Nechybí ani vitamin A, vitaminy skupiny B, kyselina pantothenová, zinek či měď. Pestrou škálu účinných látek je zapotřebí užívat pravidelně a dlouhodobě – podle studie účinnosti probíhající od roku 2018, do které se zapojilo již přes 200 farmaceutek a lékárnic, měl GS Eladen Premium viditelný a prokazatelný vliv na kvalitu vlasů, nehtů a pokožky po prvním měsíci užívání téměř u poloviny uživatelek. Po tříměsíčním užívání jedné kapsle denně pozorovaly výraznou změnu tři čtvrtiny žen, které se do projektu zapojily.

GS Eladen Premium 60+30 kapslí (balení na 3 měsíce) zakoupíte v lékárně nebo na www.eladen.cz. Cena: 629 Kč

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.